Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Petr Dvořák se vrací do audiovize, bude v představenstvu audiovizuálního fondu

08:06, 11. 6. 2025
Televize Film Aleš Borovan

Dlouholetý ředitel TV Nova a České televize Petr Dvořák (foto), který v čele Kavčích hor skončil v roce 2023, se vrací do audiovizuální branže. Bude jedním z členů představenstva nově formovaného Státního fondu audiovize, které bude rozdělovat peníze fondu mezi čtyři hlavní oblasti. Velkým problémem představenstva budou potenciální střety zájmů, které zakazuje EU.

Po nedávném jmenování členů rad pro jednotlivé oblasti - pro podporu kinematografie (filmy), televizních her (TV seriály), animace a videoher a infrastruktury audiovize - má tak audiovizuální fond kompletní další vrcholový orgán. Zde je seznam jeho členů, kteří čerstvě dostali jmenovací dekrety od ministra kultury Martina Baxy (ODS):

  1. Peter Badač, filmový producent
  2. Klára Brachtlová, ředitelka zahraničních vztahů CME
  3. Jakub Čech, právní zástupce ministerstva průmyslu a obchodu
  4. Aleš Danielis, programový ředitel Cinemart
  5. Petr Dvořák, bývalý ředitel ČT
  6. Rostislav Kocman, předseda ČAEK (Česká asociace elektronických komunikací)
  7. Jaroslav Kolář, herní vývojář
  8. Milan Kuchyňka, filmový producent Negativ Production
  9. Michaela Režová, režisérka animovaného filmu
  10. Ondřej Rečka, tajemník APK (Asociace provozovatelů kin)
  11. Marta Švecová Lamperová, pedagožka FAMU
  12. Vít Schmarc, proděkan FAMU
  13. Marek Singer, ředitel FTV Prima, prezident AKTV
  14. Vratislav Šlajer, předseda APA (Asociace producentů v audiovizi)
  15. Hana Vyhnisová, ministerstvo financí, oddělení pro kulturu, vzdělávání a podporu výzkumu a vývoje

Představenstvo fondu podle zákona schvaluje koncepci fondu, "rozdělení peněžních prostředků účelově určených na podporu audiovize mezi 4 kategorie na základě návrhu zpracovaného ředitelem fondu" a rovněž schvaluje návrh statutu fondu a jeho změn.

Stejně jako v případě rad fond (viz zde), bude problémem představenstvo přítomnost řady nepřímých střetů zájmů (institucionálních, strukturálních). Kupříkladu pokud je šéf APA v představenstvu, které rozděluje veřejné peníze, a příjemci dotací fondu budou členové stejné asociace producentů, bude se jednat o nepřímý střet zájmů. To samé bude platit, pokud některý ze zadotovaných projektů zamíří na Primu a či Novu, půjde o nepřímý střet zájmů (v představenstvu je ředitel Primy či ředitelka zahraničních vztahů CME- matky TV Nova). Rovněž pokud nějakou dotaci získá člen Asociace provozovatelů kin.

Nepřímé střety zájmů zakazuje legislativa Evropské unie, konkrétně Finanční nařízení 2018/1046. to se však vztahu jen na evropské fondy, nikoliv na národní fondy. Evropská unie však předpokládá, že národní státy budou přebírat etické standardy Finančního nařízení jako obecně platné zásady dobré správy. Vzhledem k tomu Česko  je členským státem EU, tak má závazek harmonizace svých standardů dobré správy s právem EU. Jinými slovy i s Finančním nařízením EU. To znamená, že i při rozdělování dotací v rámci Státního fondu audiovize by měly být uplatněny etické a správní principy a doporučení podle Finančního nařízení EU.