Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Šmejcova RTA splácí ztráty, padlo na to 43 milionů

14:15, 4. 12. 2012
Televize Aleš Borovan

Společnost Regionální televizní agentura (RTA), kterou ovládá miliardář Jiří Šmejc (na fotce), se rozhodla uhradit mínusy z minulých let. V uplynulých týdnech převedla na úhradu minulých ztrát dceřiné firmy RTA Jižní Morava skoro 43 milionů korun z jejího základního kapitálu. Ten tak klesl na dva miliony korun. Není jisté, zda tak došlo k úhradě veškerých ztrát. Podle poslední účetní závěrky RTA JM z roku 2010 firma registrovala neuhrazenou ztrátu ve výši skoro 48 milionů korun.

Bezprostředním vlastníkem RTA je podle obchodního rejstříku anglická společnost Malcolm and Whitacker Recovery Limited. Všeobecně se soudí, že za ní stojí Šmejc. Vlastnictví RTA bylo vyvedeno do zahraničí poté, co televize FTV Prima díky výměně licencí na počátku letošního roku odstřihla regionální stanice (kromě jiného sdružené do RTA) od vysílání hlavního programu. Věc je nyní předmětem soudního sporu. Zahraniční vlastnictví usnadňuje vedení mezinárodní arbitráže.

RTA po odstřižení od Primy podstatně omezila činnost a propustila část zaměstnanců. V letošním roce ale kupříkladu pracovala pro ČEZ. Natáčela videospoty a reportáže pro potřeby vnitřní komunikace společnosti.