Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Baxův paragraf o firemní platbě za Českou televizi a Český rozhlas je nesmyslem roku Hráči dne

10:08, 18. 5. 2025
Televize Rádia Aleš Borovan

Ministr kultury Martin Baxa (ODS; foto) si může připsat smutný "zářez". Paragraf, podle kterého firmy platí za Českou televizi a Český rozhlas podle počtu zaměstnanců (týká se to podniků s 25 zaměstnanci a více), se stal byrokratickou hloupostí letošního roku. Výše uvedené ustanovení obsahuje tzv. velká mediální novela, se kterou přišlo Baxovo ministerstvo a kterou v letošním roce protlačila na sílu vládní koalice. Ve skutečnosti je nápad s platbami podle počtu zaměstnanců původně připisován někdejšímu řediteli ČT Petrovi Dvořákovi, jehož tým novelu spoluinicioval.

"Největší byrokratický nesmysl letošního roku představuje povinnost firem platit televizní a rozhlasové poplatky podle počtu zaměstnanců. Tato povinnost dopadá i na profese, kde je sledování televize nebo poslech rádia zcela nereálný - například na lesní dělníky nebo pokladní v obchodě. Pro větší firmy tak tato změna představuje nemalou finanční zátěž - podnik nad 500 zaměstnanců by mohl zaplatit až čtvrt milionu korun ročně," uvedla Hospodářská komora České republiky.

Rozhovor s náměstkem ministra kultury Michalem Šaškem zde:

Anketa Absurdita roku se každoročně vyhlašuje v rámci soutěží Firma roku a Živnostník roku. Odborným garantem je právě Hospodářská komora ČR, která dlouhodobě upozorňuje na přebujelou administrativní zátěž podnikatelů a zároveň podporuje návrhy, které podnikatelské prostředí zjednodušují.

Velká mediální novela od května zvedla koncesionářské poplatky za ČT ze 135 korun na 150 korun a za ČRo ze 45 korun na 55 korun za měsíc a domácnost. Zavádí se rovněž daň z internetu a rozšiřuje platby pro podniky podle počtu přístrojů. To má jen do rozpočtu veřejnoprávní televize podle propočtů ministerstva kultury přinést přes 800 milionů korun ročně - ve skutečnosti by to mohlo být více. Kritici upozorňovali, že nedává smysl lít do ČT a ČRo další peníze, když není jasné, jakou povahu a jaký rozsah by televizní a rozhlasová veřejnoprávnost měla mít.