Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Soukup rozehrál brilantní televizní partiiAnalýza

16:17, 17. 12. 2012

Adeptů na televizního vítěze letošního roku je vícero: Petr Dvořák za rozpohybování zatu(c)hlé tvorby a dramaturgie České televize, Marek Singer za výborné ekonomické výsledky Primy nebo Jan Andruško za rozjezd hned dvou televizních kanálů v jednom roce. Všechny tyto výkony však stojí "pouze" samy o sobě, nepřekračují vymezenou škatulku běžného provozu daného média. Borovan.cz proto pro tento rok volí další jméno z televizní branže: Jaromír Soukup.

Ten v uplynulých měsících rozehrál široce pojatou, komplexní, dravou, ofenzivní a brilantní partii, díky které sledování televizního trhu získalo po čase nádech určité rozkoše. Díky několika tahům se Soukup (a je jedno, zda pod tímto pojmem rozumíme mediální agenturu Médea nebo vydavatele a investora Empresa Media) stal důležitým partnerem pro všechny relevantní a znepřátelené hráče na trhu. A to pro každého jinak. Po pořádku.

S Novou rozjel další projekt měření televizní sledovanosti. Zároveň díky TV Barrandov má stále přístup k datům konkurenčního projektu Asociace televizních organizací. V pohodě si tak bude moci vybrat ty data, které jeho televizi budou vyhovovat lépe, nebo budou nabízena z příznivější cenu.

Navíc, CET 21, se kterou je Soukup v holportu kvůli televiznímu měření, pomalu zjišťuje, že se mediální podnikatel nespokojí jen s pozicí kooperujícího partnera, ale že chce více. Příchod nových členů Sdružení pro měření sledovanosti, kteří jsou rovněž Soukupovými klienty (podle informací Borovan.cz se má jednat o Mountfield a CK Fischer), nutí ředitele Novy Jana Andruška k nejvyšší obezřetnosti.

S druhou komerční televizí Primou Soukup plánuje společný prodej reklamy TV Barrandov. A mediazastupitelství Media Master, které zatím prodává reklamu České televizi, si rovnou nastěhoval do baráku na Barrandově. S prosíkem za Soukupem přišli i hoši z TV Pětka, které docházejí peníze Luboše Měkoty. Jenže ono dá hodně práce uvést do pucu TV Barrandov, natož další celoplošnou stanici.

Šéfka Ringier Axel Springer a zájemce o jakoukoliv televizi Libuše Šmuclerová sleduje, jak jí bulvární Sedmička ubírá inzerci v Blesku, ale současně se se Soukupovými periodiky spojí při prodeji části reklamy.

A to se již nezmiňujeme o inzertním budgetu mediazastupitelství Médea, který je zajímavý a důležitý pro všechny společně. A kvůli kterému televize a další média překousnou ledaccos (kolegové z Economie by mohli vyprávět).

Každý z relevantních televizních hráčů tak Soukupa pro některý ze svých plánů potřebuje, pro každého je nějak důležitý. Šéf Empresa Media a Médea je tak v pozici, kdy bude moci drobnými tahy udržovat jednotlivé televize či vydavatelství ve vzájemných půtkách a tím je všechny oslabovat.  Sám bude s vynaložením jen omezené námahy sílit. Uvidíme, jak tuto chytrou a dost ojedinělou výchozí pozici využije v následujícím roce.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • FTV Prima: jeden z vlastnických vehiklů televizní firmy Ivana Zacha, společnost THR Media, se přejmenoval na Prima Media Club Group. Členy představenstva jsou nově Marek Singer (ředitel Primy), Josef Stránský, Petr Babulík (finanční ředitel Primy) a Vladimír Pořízek (provozní ředitel Primy).

 • Velká Pecka: provozní firma e-shopu s potravinami Rohlik.cz získala od antimonopolního úřadu povolení ke spojení s firmou My Food Wholesale (velkoobchodní aktivity, Freshbedýnky, gastro, catering a Mlsná farma).

 • Mandrage: popová kapela vydává na labelu Universal Music novou desku Vidím to růžově.

 • Active Radio: do týmu zpravodajského Rádia ZET nastoupí od ledna Ondřej Kopa (ex-ČT; stane se šéfredaktorem), v únoru pak na pozici moderátorky ranního vysílání Helena Šulcová (ex-ČRo). Restart česko-anglického rádia ZET od září připravuje Karel Novák, ředitel strategického rozvoje zpravodajství Active Radio.

 • Live Nation: uspořádá velký koncert na pražském stadionu Eden pro rappera Marpa & TroubleGang. Akce se uskuteční v červnu 2020. Jedná se o doposud největší vystoupení Marpa a spol.

 • PR Klub: startuje 18. ročník odborné soutěže pro komunikaci Zlatý středník. Nově, kromě tradičních firemních médií, obsáhne také kompletní firemní PR komunikaci včetně moderních komunikačních kanálů a nástrojů. Další novinkou je rozšíření soutěže i na slovenský trh. Přihlášky se mohou podávat do 14. února 2020, vyhlášení vítězů proběhne koncem dubna.

 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Bez vědomí

Další vysoce exkluzivní seriálová práce talentovaného režiséra Ivana Zachariáše, která však nemá tak údernou sílu jako Zachariášova seriálová prvotina Pustina (2016; rovněž pro HBO). Špionážní drama Bez vědomí, fikce na pozadí skutečných událostí, celkem úspěšně fabuluje o skutečném pozadí Sametové revoluce a o rolích tajných služeb v historii.

Co si divák, stejně jako v případě Pustiny, může užít, je zdařilá, podmanivá atmosféra, zde komunistického režimu těsně před pádem do minulosti. Ta ponurá tísnivost, ošoupanost, unavená setrvačnost a předstírání, za kterými se však dají tušit čerství hráči, číhající na převzetí moci. Zde Bez vědomí funguje dokonale, a prim si bezpochyby zaslouží kameraman Jan Velický, architekt Jan Vlasák, maskér Milan Vlček nebo kostymérka Simona Rybáková. Pochvala patří i hereckým výkonům, ze kterých sympaticky vyčnívá neokoukaný a uvěřitelný David Nykl coby britský agent.

Bohužel stejně svižný a energický krok s hereckou a výtvarně-obrazovou složkou však již nedrží samotná narace. Příběhy, ve kterých jednotliví hráči ve skutečnosti hrají dvě až tři role, bývají náročné na diváckou srozumitelnost a přehlednost. To se v Bez vědomí ne vždy podařilo dodržet (občas nejsou úplně jasné motivace jednotlivých postav či dějové zvraty). Místy pak série nepůsobí pro pamětníky dvakrát uvěřitelně, například když se naivní Maruška (Táňa Pauhofová) jakoby náhodou přimotá k tajné vyšetřovně KGB, navíc v rámci ostře stráženého prostoru sovětských vojsk (!).

Naštěstí brilantní závěrečná epizoda řadě trpělivých diváků spraví chuť, byť ne zcela. I tak Bez vědomí patří k tomu nadprůměrnému, co česká seriálová tvorba v současné době nabízí (a ta laťka již není nízko).