Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Soukup rozehrál brilantní televizní partiiAnalýza

16:17, 17. 12. 2012

Adeptů na televizního vítěze letošního roku je vícero: Petr Dvořák za rozpohybování zatu(c)hlé tvorby a dramaturgie České televize, Marek Singer za výborné ekonomické výsledky Primy nebo Jan Andruško za rozjezd hned dvou televizních kanálů v jednom roce. Všechny tyto výkony však stojí "pouze" samy o sobě, nepřekračují vymezenou škatulku běžného provozu daného média. Borovan.cz proto pro tento rok volí další jméno z televizní branže: Jaromír Soukup.

Ten v uplynulých měsících rozehrál široce pojatou, komplexní, dravou, ofenzivní a brilantní partii, díky které sledování televizního trhu získalo po čase nádech určité rozkoše. Díky několika tahům se Soukup (a je jedno, zda pod tímto pojmem rozumíme mediální agenturu Médea nebo vydavatele a investora Empresa Media) stal důležitým partnerem pro všechny relevantní a znepřátelené hráče na trhu. A to pro každého jinak. Po pořádku.

S Novou rozjel další projekt měření televizní sledovanosti. Zároveň díky TV Barrandov má stále přístup k datům konkurenčního projektu Asociace televizních organizací. V pohodě si tak bude moci vybrat ty data, které jeho televizi budou vyhovovat lépe, nebo budou nabízena z příznivější cenu.

Navíc, CET 21, se kterou je Soukup v holportu kvůli televiznímu měření, pomalu zjišťuje, že se mediální podnikatel nespokojí jen s pozicí kooperujícího partnera, ale že chce více. Příchod nových členů Sdružení pro měření sledovanosti, kteří jsou rovněž Soukupovými klienty (podle informací Borovan.cz se má jednat o Mountfield a CK Fischer), nutí ředitele Novy Jana Andruška k nejvyšší obezřetnosti.

S druhou komerční televizí Primou Soukup plánuje společný prodej reklamy TV Barrandov. A mediazastupitelství Media Master, které zatím prodává reklamu České televizi, si rovnou nastěhoval do baráku na Barrandově. S prosíkem za Soukupem přišli i hoši z TV Pětka, které docházejí peníze Luboše Měkoty. Jenže ono dá hodně práce uvést do pucu TV Barrandov, natož další celoplošnou stanici.

Šéfka Ringier Axel Springer a zájemce o jakoukoliv televizi Libuše Šmuclerová sleduje, jak jí bulvární Sedmička ubírá inzerci v Blesku, ale současně se se Soukupovými periodiky spojí při prodeji části reklamy.

A to se již nezmiňujeme o inzertním budgetu mediazastupitelství Médea, který je zajímavý a důležitý pro všechny společně. A kvůli kterému televize a další média překousnou ledaccos (kolegové z Economie by mohli vyprávět).

Každý z relevantních televizních hráčů tak Soukupa pro některý ze svých plánů potřebuje, pro každého je nějak důležitý. Šéf Empresa Media a Médea je tak v pozici, kdy bude moci drobnými tahy udržovat jednotlivé televize či vydavatelství ve vzájemných půtkách a tím je všechny oslabovat.  Sám bude s vynaložením jen omezené námahy sílit. Uvidíme, jak tuto chytrou a dost ojedinělou výchozí pozici využije v následujícím roce.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • FTV Prima: primácký seriál Slunečná ve čtvrtek 23. ledna opět porazil konkurenční sérii Ordinace v růžové zahradě (TV Nova). Slunečnou v 15+ sledovalo 1,159 milionu diváků, Ordinaci 874 tisíc diváků. V cílovce 15 až 54 to bylo 440 tisíc diváků pro Slunečnou a 264 tisíc pro Ordinaci.

 • DigitalAd: obchodní tým agentury od ledna posiluje key account managerka Kateřina Lundáková (ex-Omnicom Media Group, ex-Knowlimits Group, ex-Tiscali Media).

 • Evropa 2: novým moderátorem komerční stanice je od pondělí 27. ledna Jakub "Koťák" Kotek, ve stejný den se do rádia po třech letech vrací Jindra Ekl. Nový vysílací čas má i Pavel Cejnar (dopoledne po Ranní show Evropy 2 s Leošem Marešem a Patrikem Hezuckým).

 • Savage.tv: produkční firma v roce 2018 utržila 168 milionů korun. V meziročním srovnání to je pokles o 46 milionů. Čistý zisk se zvedl ze 4 milionů na 7 milionů korun.

 • Česká televize: získala vysílací práva na další čtyřletý olympijský cyklus. Program ČT sport tak přinese živě nejen nadcházející letní olympijské hry v Tokiu, ale díky nové dohodě s vlastníkem práv, společností Discovery, i zimní olympijské hry z Pekingu v roce 2022 a letní z Paříže v roce 2024.

 • Český rozhlas: stanice Český rozhlas Vltava nabídne od 1. dubna řadu programových novinek. Proměnou projde i zvuková grafika, na nové verzi znělek pracuje talentovaný hudebník Tomáš Dvořák známý jako Floex (například Machinarium). Novými staničními hlasy budou Jana Plodková a Václav Neužil.

 • Na turné

  Vanessa
  01. 2.03. 4.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Christophera Nolana Tenet (2020).

Recenze

Zaklínač

Přestože tvůrci seriálového Zaklínače, který vznikl podle slavné knižní předlohy Andrzeje Sapkowského, odmítají porovnávání s hyperúspěšnou sérií Hra o trůny (HBO), je jasné, že se mu neubrání. Hra o trůny se stala nezpochybnitelným benchmarkem pro jakýkoliv epický/výpravný fantasy seriál. Při vší úctě k producentovi Zaklínače, streamovací platformě Netflix, na první dobrou Zaklínač působí v mnoha ohledech laciněji.

Ať již se to týká digitálních triků (zejména), masových bitevních scén, scénografie, výpravy, architektury, designu kostýmů, zbraní a dalších rekvizit atd., divák se neubrání pocitu jisté nedotaženosti či low budgetu. Samozřejmě je ale pravda, že všichni fanoušci mají v paměti poslední řadu GOT, která se rozpočtově pohybovala někde jinde než řada první.

Zaklínači příliš nepomáhá ani chaotický styl narace. Série nahodile přeskakuje z jedné časové roviny do druhé, z jednoho místa na druhé, aniž by byl patrný nějaký klíč či jednotící idea. V závěrečných dvou dílech je sice patrná snaha zaklapnout všechny části do jednoho celku, nedaří se tak beze zbytku a několik otázníků stále zůstává.

Za co je naopak třeba tvůrce Zaklínače pochválit, je hlavní postava Geralta z Rivie. Henry Cavill (rovněž Liga spravedlnosti, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti, Muž z oceli) zde podává výborný výkon (zaplesají zejména divačky), který do značné míry překrývá řadu výše uvedených nedotažeností. Ve výsledku tak první řada seriálového Zaklínače dává vyznavačům knižní předlohy solidní hodnotu, která neuráží a v souvislosti s řadou druhou vzbuzuje nadějná očekávání.