Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Albatros Media: nepotřebujeme speciální státní dotace, spoléháme na vlastní úspory a rezervy Hráči dne

08:15, 11. 4. 2020

Silný, sympatický a spíše výjimečný postoj v momentě, kdy i řada firem místních miliardářů po sedmi letech konjunktury natahuje ruku ke státu pro dotace. Největší knižní nakladatelství v Česku Albatros Media (AM) vlastní miliardářská dvojice Silke a Jaroslav Horákovi. AM nežádá o podporu v rámci aktuálně připravovaného balíčku financí pro vybrané nakladatele ani o jinou specifickou státní pomoc, podporu nebo dotaci nad rámec plošných opatření, která jsou k dispozici pro všechny firmy v České republice.

"Současná situace na nás doléhá stejně jako na všechny ostatní subjekty v oboru, i nám se ze dne na den zastavil přítok hotovosti. Albatros Media je však zodpovědnou a stabilní společností, která za současné kritické situace spoléhá na zásadní interní úsporná opatření a na vlastní provozní rezervy, a využije pouze běžných státních podpůrných nástrojů na plošnou pomoc všem firmám," uvádí firma, kterou vede ředitel Václav Kadlec (foto).

Doplňme, že AM za poslední čtyři fiskální roky vytvořila kumulativní čistý zisk ve výši 256 milionů korun. Odpisy každoročně dosahovaly řádu vysokých desítek milionů korun. Na druhou stranu běžel i investičně náročný, rozsáhlý akviziční program (i za pomoci bankovního financování Raiffeisenbank).

"Navzdory vlastní složité situaci naopak od začátku krize podporujeme další subjekty. Knihkupcům jsme prodloužili splatnost faktur, po celou dobu výpadku tržeb garantujeme všem našim zaměstnancům příjem ve 100 procent výši. Autorům, překladatelům, grafikům a všem dalším spolupracovníkům také hradíme včas a spolehlivě veškeré jejich pohledávky. Považujeme nicméně za nutné, aby se k této pomoci a podpoře přidal co nejrychleji stát, protože není v silách Albatros Media celý trh zachránit. Podporujeme a vítáme proto veškeré dosavadní kroky ministerstva kultury směřující především k záchraně malých nakladatelů."

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.