Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Americké Oscary mohou získat čeští filmoví profíci, včetně ceny za zvuk nebo vizuální efekty Hráči dne

11:32, 11. 3. 2023
Film Aleš Borovan

Špičkoví filmařští fachmani z České republiky si mohou sáhnout na nejprestižnější ocenění Oscar za rok 2022, které se bude vyhlašovat v noci z neděle na pondělí 13. března (středoevropského času) v Los Angeles. O americké Oscary se letos ucházejí čtyři čeští filmaři, kteří se na začátku roku 2021 sešli v česko-německém štábu sestaveném producentem Pavlem Müllerem z produkční společnosti Sirena Film a pod režijním vedením Edwarda Bergera. Ten v České republice od března do května 2021 natáčel první německou adaptaci Remarquova válečného románu Na západní frontě klid.

Na cenu americké filmové akademie byli nominováni Linda Eisenhamerová v kategorii Masky, Viktor Prášil (na fotce vpravo) v kategorii Zvuk, Kamil Jafar za Speciální efekty a Viktor Müller (vlevo) za Vizuální efekty. Snímek Na západní frontě klid si už odnesl 7 cen Britské akademie filmového a televizního umění - BAFTA včetně ceny za zvuk pro Prášila. Držme palce!

"Nominace Lindy Eisenhamerové, Viktora Prášila, Kamila Jafara a Viktora Müllera na ceny americké akademie jsou uznáním výjimečných talentů a špičkových profesionálů, kteří dokládají světovou úroveň českého filmového průmyslu," komentoval náměstek ministra kultury Michal Šašek. "Německá produkce tohoto filmu u nás utratila celkem 430 milionů korun nejen za filmové profese, ale také za celou řadu nefilmových profesí a služeb," uvedla vedoucí Czech Film Commission Pavlína Žipková.