Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Audiovizuální průmysl bojuje o desítky milionů z ministerské pomoci Hráči dne

08:36, 15. 10. 2020
Televize Film Aleš Borovan

Filmaři, distributoři a provozovatelé kin začali bojovat o státní pomoc v nelehké situace koronavirové pandemie (kina se opět zavřela od 12. října). Podle zástupců Asociace producentů v audiovizi (APA), Asociace provozovatelů kin, Asociace animovaného filmu a filmových distributorů celý audiovizuální průmysl a jeho podpora vypadla z nově připraveného programu Covid – Kultura II. Ten má pod sebou ministerstvo průmyslu a obchodu a vznikl za účelem pomoci podnikatelům v kultuře, kterým z legislativních důvodů nemůže pomoci ministerstvo kultury podporující především nestátní neziskové organizace.

"Program Covid - Kultura II. nabízí řešení, alespoň částečnou kompenzaci a možnost restartu. Námi odhadovaná výše podpory z programu 60 až 80 miliónů korun směřující ke kinařům, distributorům, producentům a tvůrcům pomůže udržet a restartovat obrat průmyslu s obratem 10 až 15 miliard. To znamená, že požadavek není zásadní, efekt je maximální a dlouhodobý," uvedl  předseda představenstva APA Vratislav Šlajer.

Filmaři, kinaři a distributoři letos mohli dostat podporu i z filmového fondu. Státní fond kinematografie rozděluje mimořádnou podporu určenou na překonání pandemie, ta se ale rozděluje segmentově. Kupříkladu v mimořádné výzvě Propagace kinematografie v kině v létě rozděloval 50 milionů korun. V akci se sešlo celkem 113 žádostí - od malých kin až po velké multiplexy. Fond se nakonec rozhodl podpořit všechny žádosti. Během jarní vlny pandemie APA odhadovala celkový pokles výroby ve filmovém průmyslu až na 75 procent. Kromě uzavřených kin či stopnutí distribuce jednotlivých filmů je ohrožena i výroba řady mezinárodních, vysokorozpočtových projektů.