Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Babišova vláda posílá filmařům desítky milionů, peníze dostanou jen vybrané produkce a distributoři Hráči dne

08:05, 20. 10. 2020
Televize Film Aleš Borovan

Kdyby situace nebyla vážná, tak by to byl mírně úsměvný paradox. Vláda Andreje Babiše (foto), kterému řada filmařů nemůže přijít na jméno a jehož lidé z ANO před lety nebyli vpuštěni na jakýsi producentský večírek (jak se kdosi pochlubil na sítích), přiklepla audiovizuálnímu průmyslu z peněz daňových poplatníků podporu ve výši 98 milionů korun. Tato suma bude poskytnuta pro mimořádnou výzvu Státního fondu kinematografie (SFKMG) na pomoc provozovatelům kin, produkčním a distribučním společnostem. Vládou schválené rozpočtové opatření ještě musí schválit rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny PČR. Pokud výbor opatření schválí, vyhlásí SFKMG mimořádnou výzvu v druhé polovině listopadu s tím, že dle zákona bude možné zasílat žádosti o podporu 30 dní.

"Fond má ze zákona, statutu a dalších nařízení EU pro udělování podpory omezený prostor. Dotace udělované fondem jsou udělovány na konkrétní projekty a vždy se dotace dle zákona udělují selektivně, na základě odborných a uměleckých kritérií. Tedy Rada vždy musí vybírat koho podpořit a komu podporu neudělit. Nemůžeme tak i při nejlepší vůli podpořit plošně celý audiovizuální a filmový průmysl," uvedla ředitelka fondu Helena Bezděk Fraňková.

SFKMG vypíše mimořádnou výzvu s alokací 98 milionů korun, jejímž cílem bude "primárně podpora managementu jednotlivých provozů, tedy provozovatelů kin, jádra distribučních a producentských firem a jejich klíčových zaměstnanců a kreativních týmů. Ty jsou pro následujících 8 měsíců žádoucí pro schopnost dalšího restartu celého odvětví." Audiovizuální průmysl nebyl ministerstvem průmyslu a obchodu z rozpočtových důvodů zařazen do dotačního programu Covid - Kultura.