Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Bakalův týdeník Respekt se musel omlouvat za rasisticky laděnou obálku Hráči dne

08:28, 12. 4. 2023

Názorový týdeník Respekt (vydavatelství Economia, majitel miliardář Zdeněk Bakala) svým posledním číslem pořádně nadzvednul čtenáře, kteří jsou citliví na rasistické stereotypy a nenávistné urážky menšin. Na obálce čísla 15 z letošního roku se objevila bublina s nápisem Ťing Ťong, což je posměšný a rasistický termín, užívaný zejména v souvislosti s vietnamskou komunitou. Celá stránka je pak laděna do žluta, což připomíná rétoriku rasistů, kteří o Asiatech často hanlivě mluví jako o "žluťácích". Je naprostá záhada, jak něco hloupého a šablonovitého mohlo v Respektu projít přes šéfeditora, vedoucího vydání a šéfredaktora.

Vedení Respektu (dlouholetým šéfredaktorem je Erik Tabery - foto) si nyní na Twitteru a na svém webu sype popel na hlavu: "Tahle obálka se nám nepovedla. Použili jsme nevhodný termín, který se dotkl vietnamské komunity. Za  to se omlouváme." I tato formulace ale následně nepotěšila řadu lidí, kteří poukazovali na to, že zmíněná obálka Respektu byla namířena proti Číňanům, ale omluva směřovala jen k Vietnamcům.

Jedním z vysvětlením kiksu Respektu je všeobecná nervozita v Economii v posledních měsících kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji firmy. Jak jsme psali již dříve, Bakala dal najevo, že nehodlá lepit prodělky vydavatelství a že se ve vydavatelství bude muset škrtat v nákladech (podrobnosti viz v odkazu pod článkem).