Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Baxův úřad z peněz daňových poplatníků posílá audiovizuálnímu byznysu další stovky milionů Hráči dne

19:06, 6. 4. 2024
Televize Film Aleš Borovan

Ministerstvo kultury pod vedením Martina Baxy (foto; ODS) posílá do audiovizuální branže vedle obvyklých dotací další rozsáhlou sumu 200 milionů korun. O plánované akci jsme psali již dříve. Od 2. dubna 2024 je otevřena nová výzva ministerstva v rámci Národního plánu obnovy, která je zaměřena čistě na oblast audiovize - hranou, dokumentární a animovanou tvorbu. Jde o tzv. evropské peníze, ty ale pochází buď napůjčovaných peněz v rámci společných dluhopisů nebo z prostředků národních států.

"Jsem velmi rád, že se nám podařilo s administrátory Národního plánu obnovy dojednat podporu audiovize částkou 200 milionů korun. A stejně tak oceňuji intenzivní spolupráci s odbornými asociacemi audiovize v průběhu přípravy a aktualizace výzvy. Díky tomu výzva přinese přesně zacílenou podporu a zároveň bude podanou rukou kreativním profesím audiovize," tvrdí Baxa.

Dotace bude poskytnuta na konkrétní projekt a na spolupráci s konkrétní kreativní profesí, která se projektu zúčastní. Žadatelem bude producent, který si danou profesi vybere z tzv. galerie kreativců. "Žadatel - producent může v rámci této výzvy podat maximálně 3 žádosti. Stejně tak kreativec může poskytnou maximálně 3 spolupráce. Počet voucherů na jednu žádost není omezen, celková částka pouze nesmí přesáhnout částku alokovanou na danou kategorii podle velikosti podniku," uvedlo ministerstvo kultury.

Vedle této sumy plynou do české audiovize každý rok rozsáhlé částky z kapes daňových poplatníků prostřednictvím Státního fondu kinematografie. Každý rok se jedná cca o dotaci 800 milionů korun na filmové vratky. Kabinet Petra Fialy pro roky 2023 a 2024 v důsledku lobbingu profesních organizací přidal na tuto činnost filmového fondu vždy navíc 590 milionů. Další vyšší desítky milionů jdou čistě na podporu české kinematografie.

O změnách ve filmových dotací na tzv. vratky a na podporu české kinematografie hovoří náměstek ministra kultury Michal Šašek zde: