Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Česká pošta loni prodělala přes miliardu korun Hráči dne

18:27, 30. 4. 2021
Ostatní Aleš Borovan

Pandemie koronaviru srazila v loňském roce Českou poštu (ředitelem je Roman Knap) do objemné ztráty. Státní podnik za rok 2020 prodělal před zdaněním 1,382 miliardy korun, meziročně o miliardu více. Negativní dopad pandemie představuje více než polovinu loňské ztráty. Plánovaná ztráta pro rok 2020 byla 1,775 miliardy korun. Pro letošní rok podnik plánuje plusové hospodaření. Jen omezení provozu poboček připravilo poštu o výnosy ve výši 191 milionů, přímé náklady na boj s covidem v podobě nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků představují za dvě první vlny 122 milionů.

V loňském roce rostly výnosy z vnitrostátních balíků (+467 milionů, +14,8 procenta kusů), kde byl rostoucí trend v tomto segmentu umocněn zavřením kamenných obchodů. Dařilo se i zvyšovat výnosy z elektronických služeb, a to zejména u Datových schránek (+41 milionů) a Certifikační autority (+26 milionů). Dále došlo k nárůstu výnosů z mezinárodních příchozích listovních zásilek (+322 milionů).

Pandemie nejvíce zasáhla výnosy z mezinárodních odchozích listovních zásilek (-131 milionů) vlivem omezení letecké přepravy a dále výnosy z direct mailu (-100 milionů), neboť firmy výrazně omezily marketingové kampaně v době uzavřených obchodů. Výrazně klesly též výnosy z Poštovní spořitelny (-345 milionů). Dále došlo k  poklesu u tradičních služeb, jako vnitrostátní listovní zásilky (-277 milionů).

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.