reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Česká pošta loni prodělala přes miliardu korun Hráči dne

18:27, 30. 4. 2021
Ostatní Aleš Borovan

Pandemie koronaviru srazila v loňském roce Českou poštu (ředitelem je Roman Knap) do objemné ztráty. Státní podnik za rok 2020 prodělal před zdaněním 1,382 miliardy korun, meziročně o miliardu více. Negativní dopad pandemie představuje více než polovinu loňské ztráty. Plánovaná ztráta pro rok 2020 byla 1,775 miliardy korun. Pro letošní rok podnik plánuje plusové hospodaření. Jen omezení provozu poboček připravilo poštu o výnosy ve výši 191 milionů, přímé náklady na boj s covidem v podobě nákupu ochranných a dezinfekčních prostředků představují za dvě první vlny 122 milionů.

V loňském roce rostly výnosy z vnitrostátních balíků (+467 milionů, +14,8 procenta kusů), kde byl rostoucí trend v tomto segmentu umocněn zavřením kamenných obchodů. Dařilo se i zvyšovat výnosy z elektronických služeb, a to zejména u Datových schránek (+41 milionů) a Certifikační autority (+26 milionů). Dále došlo k nárůstu výnosů z mezinárodních příchozích listovních zásilek (+322 milionů).

Pandemie nejvíce zasáhla výnosy z mezinárodních odchozích listovních zásilek (-131 milionů) vlivem omezení letecké přepravy a dále výnosy z direct mailu (-100 milionů), neboť firmy výrazně omezily marketingové kampaně v době uzavřených obchodů. Výrazně klesly též výnosy z Poštovní spořitelny (-345 milionů). Dále došlo k  poklesu u tradičních služeb, jako vnitrostátní listovní zásilky (-277 milionů).