Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Česká televize dokončila výrobu šestidílného cyklu o místech spojených s Járou Cimrmanem Hráči dne

08:55, 4. 10. 2022
Televize Aleš Borovan

Těsně před pětapadesátým výročím první premiéry Divadla Járy Cimrmana dokončil štáb režiséra Patrika Ulricha pro Českou televizi natáčení nového cestopisu Stopy Járy Cimrmana (foto). Průvodcem šestidílné série je herec Miroslav Táborský. Ten se s kamerou a cimrmanology podívá nejen do památníku filmového Liptákova, ale i na nejnižší rozhlednu na světě či k nedokončené autosoše nikdy nežijícího českého velikána. První premiéru Divadla Járy Cimrmana soubor odehrál 4. října 1967 v Malostranské besedě v Praze.

"Dokumentárních filmů o objevitelích Cimrmana i o Járovi samotném bylo v České televizi natočeno několik. Vždy se ovšem jednalo víceméně o herecké portréty. Žádný dokumentarista ale doteď nevěnoval pozornost místům, která jsou s Járou Cimrmanem přímo spojena. Jako například Vestec u Sobotky, Tanvald, Nouzov u Semil, Pohoří u Dobrušky. Všude tam průvodce minisérie v každém díle potká jednoho, či dvojici cimrmanologů. Ti si k dané lokaci připraví referát v duchu seminářů, které diváci znají z jejich divadelního repertoáru," uvedla kreativní producentka Lenka Poláková.

Čtyři epizody ze šesti budou geograficky tematické. Pojizeřím bude procházet Zdeněk Svěrák, který se podílel i na scénáři, jižní Čechy ukáže Petr Brukner, Moravu společně Petr Reindinger a Ondřej Vetchý a nejmladší člen souboru Vojtěch Kotek a všichni spoluzakladatelé Divadla Járy Cimrmana se zastaví v Praze. Zbylé dva díly minisérie tvůrci věnují rozhlednám, sochám, muzeím a památníkům. "Žádné nové lokality jsme pro seriál nemuseli vymýšlet. Opravdu jsme byli sami překvapeni, kolik míst spojených s Cimrmanem existuje. Teď už naopak víme, že by série mohla klidně mít i více dílů," dodala Poláková.