Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Český distributor Xiaomi dostal od antimonopolního úřadu pokutu v řádu desítek milionů Hráči dne

08:49, 14. 4. 2023

Firma Beryko, která v Česku distribuuje zejména elektroniku značky Xiaomi (mobilní telefony, chytré hodinky, náramky a jiná chytrá zařízení) dostala pokutu od antimonopolního úřadu ve výši 24,5 milionu korun "za účast v zakázané dohodě". Podle úřadu původně hrozila Beryku výrazně vyšší pokuta (téměř 60 milionů korun), byla však snížena zejména díky tomu, že požádal o aplikaci tzv. programu shovívavosti (leniency). Druhému účastníkovi kartelu Witty byla díky žádosti o leniency sankce pokuta zcela prominuta, protože "protisoutěžní jednání úřadu nahlásil jako první a umožnil tak kartel odhalit".

"K nezákonnému jednání docházelo od počátku roku 2018 do konce května 2019, kdy spolu představitelé obou společností různými způsoby komunikovali a vzájemně koordinovali nastavení prodejních cen a dalších cenových parametrů (např. výši a dobu trvání slevových akcí), rozdělovali si zákazníky a vyměňovali si citlivé obchodní informace při velkoobchodním a maloobchodním prodeji a distribuci zboží značky Xiaomi na území České republiky," informoval ÚOHS.

Český distributor značek telefonů Xiaomi, hodinek Amazfit atd. Beryko v roce 2021 utržil 2,505 miliardy korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 373 milionů. Čistý zisk meziročně klesl z 84 milionů na 56 milionů korun.