reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Český lev za mimořádný přínos české kinematografii ocení kameramana Smutného Hráči dne

08:54, 28. 2. 2024
Televize Film Aleš Borovan

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převezme příští sobotu 9. března během slavnostního večera v pražském Rudolfinu jeden z nejvýraznějších a nejtalentovanějších kameramanů Vladimír Smutný (na fotce vlevo). Jedenaosmdesátiletý tvůrce je podepsán pod vizuální stránkou více než šesti desítek filmů. Jeho jméno je spojováno zejména s režiséry Janem Svěrákem, Václavem Marhoulem, Karlem Kachyňou nebo Jiřím Vejdělkem.

Spolupracoval mimo jiné na oscarovém snímku Kolja nebo na filmech Nabarvené ptáče, Zánik samoty Berhof, Tobruk, Vratné lahve či Smrt krásných srnců. Smutný natočil i řadu seriálů - Extraktoři, Maigret, Vlak dětství a naděje nebo My z konce světa.

Vladimír Smutný je držitelem osmi Českých lvů za nejlepší kameru za filmy – Lea (1997), Tmavomodrý svět (2001), Mazaný Filip (2003), Král zlodějů (2004), Tobruk (2008), Poupata (2011), Po strništi bos (2017) a Nabarvené ptáče (2019). V roce 2019 obdržel na MFF Karlovy Vary Křišťálový globus za celoživotní přínos světové kinematografii. "Význam Vladimíra Smutného pro český film je nedocenitelný. Jeho vidění filmového obrazu je zcela originální, nezaměnitelné a obdivované i v zahraničí," uvedl Ivo Mathé, prezident ČFTA.