Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Další jobovka z problémového e-shopu Zoot, tentokráte pro majitele dluhopisů Hráči dne

07:42, 24. 3. 2019

Pro majitele dluhopisů nemá vysoce prodělečný e-shop Zoot, na jehož majetek soud nedávno vyhlásil  moratorium na ochranu před věřiteli (do konce dubna 2019), dobrou zprávu. Podle informací z Centrálního úložiště regulovaných informací ČNB věřitelé nadřízených pohledávek v Zootu, to znamená Natland Finance investiční fond a Citibank Europe, nedávají v současné době souhlas k výplatě výnosů z dluhopisů společnosti. Ostrouhat tak musela BH Securities, která po Zootu požadovala předčasnou výplatu celkem 7,5 milionu korun.

E-shop s módou v uplynulých letech vydal dvě emise dluhopisů v celkovém objemu 230 milionů korun (z toho 150 milionů je splatných do roku 2021). Podle právní analýzy Zootu "prohlášením moratoria dochází u pohledávek včetně pohledávek z dluhopisů k suspendaci některých práv a z toho důvodu mají věřitelé těchto pohledávek (respektive vlastníci dluhopisů) v insolvenčním řízení omezené možnosti svá práva uplatnit". A tu máš čerte kropáč.

Zoot k 15. lednu 2019 evidoval závazky ve výši 472 milionů korun. Z toho 151 milionů bylo po lhůtě splatnosti více jak 30 dnů a závazky ve výši 65 milionů bylo po lhůtě splatnosti více jak 3 měsíce (!). Podle návrhu moratoria Natland Finance investiční fond vlastnil pohledávky v celkové výši téměř 135 milionů korun (z toho velká část splatnost 19. prosince 2018). Později přikoupil další pohledávky. Zoot v únoru uzavřel provoz ve 13 výdejnách v Česku a na Slovensku a počet zaměstnanců se snížil o 86. Spoluvlastníky Zootu jsou Oldřich BajerLadislav Trpák nebo fond 3TS Capital Partners.