Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
    
       
    
    

Další mediální dům zvažuje žalobu na spolek Nelež Hráči dne

08:43, 26. 4. 2021

Činnost kontroverzní iniciativy Nelež (mezi zakladateli je kupříkladu politický aktivista Bohumil Kartous), která se snaží vybrané weby odstřihnout od reklamních příjmů, vzbudila nelibost dalšího mediálního domu. Po společnosti Incorp (zpravodajský server EuroZprávy.cz) o žalobě na Nelež uvažuje vydavatelství Our Media miliardáře Iva Valenty (foto). Our Media se nelíbí, že Nelež v minulosti zařadil jeho server ParlamentniListy.cz na seznam tzv. dezinformačních webů. PL byly na seznamu Nelež donedávna (viz obrázek), čerstvě však ze seznamu zmizely s notickou "ParlamentniListy.cz - přezkoumáváme a doplňujeme argumentaci".

"Žaloba je jedno z možných řešení. Vždy se ale snažíme především dopátrat pravdy, v tomto případě skutečnosti, jakých údajných pochybení jsme se dopustili. V případě pochybení tak na základě zpětné vazby upravujeme naše procesy. Uvedený spolek ovšem na otázky vůbec nereaguje. Nemáme tušení, čeho jsme se měli dopustit, kdo a jak konkrétně nás posuzoval, nevíme prakticky nic. Je naprosto nepřijatelné, aby takto netransparentní nálepkování vedlo k jakémukoliv ovlivňování inzertního trhu a povědomí o značkách," uvedl pro Borovan.cz místopředseda představenstva a spolumajitel Our Media Jiří Čermák.

Předseda spolku Nelež Roman Číhalík nechtěl kauzu komentovat "přes média". Podle něj je Nelež s Čermákem v kontaktu a řeší "osobní setkání".

Jak jsme již dříve uvedli, Nelež tzv. dezinformace na webech posuzuje podle tří metodik, které ovšem při hlubším zkoumání vzbuzují otazníky. Metodika Semantic Visions je doposud nejasná a není do hloubky patrné, jakými postupy a principy konečný verdikt vzniká. Autoři dalších dvou metodik, miliardářský vehikl Nadační fond nezávislé žurnalistiky a projekt Konšpirátori.sk, jsou při posuzování médií ve střetu zájmů, což Nelež z neznámého důvodu neuvádí. Ani na dotazy ohledně metodik Číhalík neodpověděl. Činnost spolku Nelež, který aktuálně čelí žalobě Incorpu, podpořil kupříkladu T-Mobile.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • FTV Prima: sledovanost hlavního kanálu Prima v letošním květnu dosáhla v hlavním vysílacím čase share 15,93 procenta v CS 15+, v celodni pak v totožné CS 13,41 procenta. Kromě seriálů zaujala na obrazovkách diváky i show Máme rádi Česko, jejíž rekordní díl sledovalo 7. května 868 tisíc diváků (share 21,52 procenta, CS 15+). Web iPrima v květnu navštívilo 5,14 milionu reálných uživatelů.

  • Český rozhlas: meziroční prodej DAB+ přístrojů v Česku vzrostl téměř o 140 procent. Na trhu také stoupl podíl přístrojů vybavených DAB+ technologií na 22 procent. Vyplývá to ze zprávy agentury GfK, která asociaci WorldDAB pravidelně zasílá "tvrdá" prodejní data z evropského trhu. "Český rozhlas se dlouhodobě věnuje rozvoji digitálního vysílání a loni udělal další významný krok tím, že rozšířil pokrytí v technologii DAB+ na 95 procenta populace Česka. Současně s tím spustil i masivní kampaň na podporu digitálního rozhlasového vysílání, která zasáhla miliony lidí," uvedl ředitel ČRo René Zavoral.

  • Pink Panther Agency: manažerská a produkční agentura Radka Havlíčka, která kromě jiného řídí byznys kapely Kabát, dostala úder během covidové pandemie. Její tržby v roce 2020 klesly ze 135 milionů na 5 milionů korun. Čistá ztráta dosáhla 7 milionů korun.

  • Podcast roku: v kategorii Veřejnoprávní podcast zvítězil pořad Vinohradská 12 (zároveň absolutní vítěz) z dílny Českého rozhlasu, sekci Autorský podcast ovládl pořad Opravdové zločiny moderátorek Evropy 2 Lucky Bechynkové a Báry Krčmové. O výsledku těchto dvou kategorií rozhodli posluchači na webu Podcast roku. Odborní porotci pak ještě vybrali vítěze dalších 7 kategorií: Byznys - Forbes Česko, Zpravodajství - Prostor X, Cestování - Travel Bible podcast, Zábava a lifestyle - Brocast, Sport - Angličan, Osobní rozvoj - Brain We Are CZ, Objev roku - Přepište dějiny.

  • TV Nova: během letních měsíců bude vysílat další díly seriálu Kameňák, které byly doposud k dispozici na Voyo, reprízy Policie Modrava, Kriminálka Anděl, Comeback nebo Okresní přebor, a blockbustery ze světa Marvel (Avengers: Age of Ultron, Captain America: Občanská válka, Avengers: Infinity War, Ant-Man a Wasp a Avengers: Endgame).

  • Jelen: popová kapela plánuje velký koncert 8. prosince 2021 ve velké hale O2 universum. Ta má kapacitu cca 4,5 tisíce posluchačů.

  • Hit dne


    Tři sestry: Já jsem Aleš

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.