reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Druhý Avatar v kinech odstartoval s globálními tržbami přes 430 milionů dolarů Hráči dne

08:33, 19. 12. 2022
Film Aleš Borovan

"Avatarský" film již podruhé roztáčí kolotoč stovek milionů dolarů za prodej lístků ve světových kinech. Blockbuster Jamese Camerona Avatar: The Way of Water (foto) za uplynulý, premiérový víkend ve Spojených státech a Kanadě utržil 134 milionů dolarů. V Číně, na druhém nejdůležitějším trhu, se tržby vyšplhaly na 57,1 milionu dolarů. Je dobré doplnit, že v Říši středu jsou stále platné covidové restrikce, jakékoliv predikce ohledně kinotržeb jsou obtížně stanovitelné. Na obou trzích se čekala o něco vyšší čísla, i tak se jedná o prvotřídní byznysový výkon.

Celkové tržby Avatara 2 po celém světě se vyšplhaly na 435 milionů dolarů. V některých srovnáních dvojka vede nad jedničkou: první Avatar (2009) otevřel na severoamerickém trhy s tržbami 77 milionů dolarů. Výrobní náklady Avatar: The Way of Water se odhadují na 350 až 400 milionů dolarů, což z něj činí jeden z nejdražších filmů všech dob.

První Avatar (všechna uvedení) doposud prodal kinovstupenky za 2,923 miliardy dolarů, čímž se zařadil na první místo žebříčku nejvýdělečnějších blockbusterů. Z celkové sumy připadá 785 milionů na severoamerický trh, zbylých 2,138 miliardy na mezinárodní trhy. Podle Camerona za úspěch u Avatara 2 bude považovat, pokud jeho kinotržby překročí sumu 2 miliard dolarů.