Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

E-shop s počítačovými hrami Xzone.cz loni obratově rostl o 10 procent Hráči dne

07:13, 28. 6. 2023

Navzdory poklesu celého českého e-commerce trhu v roce 2022 velký e-shop s počítačovými hrami Xzone.cz (má i kamenné prodejny) hlásí růstová čísla. Za hospodářský rok od 1. dubna 2022 do 31. března 2023 dosáhl čistého obratu 164 milionů korun. V meziročním srovnání to je nárůst o 10 procent. Hlavním tahounem byly podle zástupců obchodu dostupné herní konzole a také růst merchandise segmentu, ve kterém nechyběl filmový a seriálový merch nebo sběratelské karty. Obchod pomalu míří na maďarský trh (aktuálně je na Slovensku). V těchto týdnech se postupně spouští maďarská stránka Xzone.hu a odesílají první objednávky. Čistý zisk osciloval stabilně okolo 2 milionů.

"V Česku podle různých průzkumů obraty e-shopů poklesly meziročně o 13 až 20 procent. Z tohoto pohledu je náš růst o 10 procent výrazně nad průměrem trhu. Důvodů, proč se dařilo, vidím hned několik. Po skoro dvou letech čekání byl konečně dostatek herních konzolí. S přidáním celé řady nových kategorií rostl prodej segmentu merchandise. S Xzone stánkem jsme se zaměřili na větší účast na festivalech. A v neposlední řadě také povedený herní závěr roku, v čele s velmi úspěšným God of War Ragnarök na PlayStation 4/5," komentoval Martin Schovanec, zakladatel a spolumajitel Xzone.

Nejprodávanějšími počítačovými hrami v Xzone.cz za rok 2022 se stali God of War Ragnarök (screen; první místo), Horizon Forbidden West a FIFA 23. Dále Gran Turismo 7, Dying Light 2 a Elden Ring.