Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Etický panel ČT: pořad 168 hodin porušil kodex veřejnoprávní televize Hráči dne

11:37, 21. 4. 2023
Televize Aleš Borovan

A do třetice má management České televize černé na bílém, že problematický pořad 168 hodin, moderovaný Norou Fridrichovou (screen), nedodržuje ani ty nejzákladnější profesní standardy novinářské práce. Jak čerstvě konstatoval Etický panel ČT, složený z renomovaných osobností, reportáž Pro všechny, odvysílaná v rámci 168 hodin v červnu 2022 zjevně přicmrndávala ve prospěch LGBT aktivistů. To znamená, že "nebyla v souladu s Kodexem ČT v míře, kterou je nutné od publicistických pořadů očekávat". "Dramaturgyně pořadu a autorka reportáže se ztotožnily s názorem jedné ze stran ideového sporu, přičemž se její oponenty snažily vědomě či nevědomě delegitimizovat." To samé před časem konstatovala i Rada ČT (porušení kodexu ČT) a velká vysílací rada (porušení zákona 231/2001).

Pro připomenutí: inkriminovaná reportáž se zabývala tzv. "manželstvím pro všechny", z neznámých důvodů však vyznívala jako propaganda zastánců homomanželství. Naopak podporovatelé tradičního manželství muže a ženy nedostali prostor vysvětlit svá stanoviska. Tedy z hlediska bazální novinářské profesionality a etických standardů novinařiny jednoznačně odfláknutá práce.

Přesto se Fridrichová nechala slyšet, že dnes by onu reportáž nechala natočit stejně. Jinými slovy, žádná reflexe a omluva za průšvih. Novinářka Nora Fridrichová tak v současném mentálním nastavení evidentně nevyhovuje nárokům práce ve veřejnoprávní stanici.