Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nepříjemná věc pro Českou televizi, ex-redaktorka mluví o tlacích „slepičáckého“ gangu STAN Hráči dne

21:47, 2. 7. 2022
Televize Aleš Borovan

Kauza údajného korupčního řádění slepičáckého gangu, úzce propojeného s vládním hnutím STAN, se začala řešit i v souvislosti s publicistikou České televize. Bývalý policista a nynější šéf hnutí Přísaha Róbert Šlachta nadnesl dotaz, proč pořad Reportéři ČT před let neodvysílal reportáž o jednom z šéfů gangu, Petrovi "Slepičákovi" Hlubučkovi, tehdy náměstkovi primátora za STAN, v souvislosti s prodejem pozemků v Lysolajích.

Dramaturg pořadu Marek Wollner (foto) uvedl, že autorka chystané reportáže tuto věc nedotáhla do konce a jak sdělil pro Seznam Zprávy "ani po několika urgencích nebyla schopná napsat scénář. Nakonec nějaký napsala, ale vlastně v té době už byla na odchodu z redakce".

Autorka Markéta Dobiášová však na svém Fb účtu uvedla jinou verzi než Wollner: "Marku Wollnere, kolegové, z jakého důvodu redakce Reportérů ČT téměř tři roky nezveřejnila informace o kauzách Hlubuček, na to nemáme stejný názor. Tlaky organizované skupiny kolem Hlubučka, developerů, bohužel i bývalých novinářů ve službách STANu, byly na ČT obrovské. I to jsem investigovala a ukazovala na něm propojení zájmových skupin. Potenciál kauzy v Lysolajích ve spojení s dalšími byznysy městských lukrativních pozemků pod taktovkou Hlubučka a spol. byl veliký. Nejen Lysolaje, ale i okolnosti prodeje pozemků u metra Palmovka, v Holešovicích, všechno jsme s kolegyní A. Paclíková rozkrývaly, stály totiž postupně za zveřejnění. Právě proto, že šlo o rozsáhlou lobbistickou skupinu napojenou na vysokou politiku, proto, aby náhodou v budoucnu nemohlo dojít ke zpochybňování mé novinářské práce, odevzdala jsem před mým odchodem z ČT scénář. M. Wollnerovi odešel mailem, přesně 28. listopadu 2019 v 22:58." Wollnerova a Dobiášové verze se tedy velmi zásadně rozcházejí.

Je evidentní, že věc si žádá - vzhledem k údajným tlakům na Kavčí hory (jak uvedla Dobiášová), výbušnosti aktuální kauzy slepičáckého gangu a možnému ohrožení renomé publicistiky ČT - šetření a jasné vyjádření ze strany nejvyššího managementu ČT včetně ředitele Petra Dvořáka. Dvě poznámky: za Dvořákova ředitelování TV Nova se podobné záležitosti (či alespoň část z nich), týkající se zpravodajství komerční stanice, šetřily rychle. Uvidíme, zda má Dvořák podobný tah na branku i v ČT. Ad dvě - práce novinářských ohařů, kteří zveřejňují detaily slepičácké kauzy, je kvalitní a profesionální. Budou mít však koule na to, případně kousnout někoho ze svých řad?