reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Kinaři a filmoví distributoři se bouří proti státu, chtějí zrušit kontroly u vstupu Hráči dne

09:12, 20. 8. 2021
Film Aleš Borovan

Provozovatelům kin a filmovým distributorům došla trpělivost s chaotickým přístupem státu k proti-covidovým opatřením a zkouší postup právní cestou, směřující ke zrušení kontrol u vstupu do kin. Asociace provozovatelů kin spolu s Unií filmových distributorů podaly k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně koncem července společný návrh na zrušení mimořádného ochranného opatření, který byl aktuálně ještě doplněn o návrh na vydání předběžného opatření do vydání rozhodnutí zastavit kontroly diváků.

"Kinaři i distributoři konstatují, že dlouhodobý chaos ve vládních opatřeních, neustále se měnící podmínky pro vstup do kin a nevyslyšená volání po narovnání situace zásadně poškozují trh a proti tomu se ostře vymezují. Hlavním problematickým bodem je skutečnost, že kina jsou nucena selektovat své diváky při vstupu na základě kontroly T-N-O (test/prodělaná nákaza/očkování), přičemž tato povinnost je v přímém konfliktu s řadou dalších zákonných nařízení tohoto státu - jako například ochrana osobních a citlivých údajů. Provozovatelé kin se domnívají, že podle dalších platných zákonných norem nemají k této kontrole pravomoc."

Podle kinařů a distributorů kontroly odrazují velkou část diváků od vstupu, čímž dochází ke snížení tržeb filmů. "Obzvláště patrný je tento důsledek při srovnání tržeb, kdy v červenci 2021 přišlo do kin o bezmála 40 procent diváků méně než za stejný měsíc v roce 2019."