Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Legislativní rada vlády kritizuje Baxovu mediální novelu, která navýší peníze pro ČT a ČRo Hráči dne

16:17, 26. 6. 2024
Televize Rádia Aleš Borovan

Špatná zpráva pro ministra kultury Martina Baxu (foto), který nyní mohutně tlačí na navýšení peněz pro Českou televizi a Český rozhlas z kapes koncesionářských poplatníků (tzv. velká mediální novela). Legislativní rada vlády podrobila zmíněnou novelu relativně rozsáhlé kritice. Jednotlivé výtky legislativní rady dost staví na hlavu hlavní Baxovy argumenty, proč velkou mediální novelu přijmout.

Podle stanoviska legislativní rady, které má Borovan.cz k dispozici, pokud se navrhuje zvyšování poplatků s odůvodněním, že jejich aktuální výše není dostatečná, pak není jasný důvod, proč se příjmy ČT ze sponzorování pořadů mají převádět do Státního fondu kultury a proč nejsou ponechány k financování výroby pořadů České televize, na něž jsou sponzory poskytnuty.

Baxa často argumentuje, že mediální novela je nutná pro zachování nezávislosti veřejnoprávních médií. Podle rady je to však naopak. "Podle novely se do zákonů o České televizi a o Českém rozhlasu navrhuje doplnit, aby ministr kultury s generálním ředitelem České televize a s generálním ředitelem Českého rozhlasu uzavíral Memorandum o způsobu naplňování veřejné služby v oblasti televizního, respektive rozhlasového vysílání. K této úpravě je třeba upozornit, že navrhovaným postupem může dojít k oslabení nezávislosti České televize a Českého rozhlasu na moci výkonné, mj. proto, že podle úpravy doplňované čl. I bodu 40 a čl. III bodu 41 návrhu zákona do zákonů o České televizi a o Českém rozhlasu má navíc být nenaplňování memoranda důvodem pro odvolání generálního ředitele České televize, resp. Českého rozhlasu z funkce."

Podle legislativní rady rovněž "chybí relevantní ekonomické údaje, zejména existující náklady České televize a Českého rozhlasu v porovnání s výnosy z koncesionářských poplatků a výnosy z povoleného rozsahu reklamy. Chybí také definice toho, proč a v čem je současné financování nedostatečné, tedy jaký rozsah financování je třeba, aby bylo možné plnit veřejnoprávní funkce těchto médií."

Řada změn, navržených v novele, pak podle legislativní rady neprošla meziresortním připomínkovým řízením, například inflační indexace poplatku, memorandum atd. Přesto rada vládě navrhla schválení zákona, ovšem "s úpravami podle připomínek obsažených ve stanovisku legislativní rady vlády".

Více o novele v odkazu pod textem.