Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Levicová aktivistka Rychlíková točí kolegyni Uhlovou. A platí to Česká televize Hráči dne

08:37, 21. 1. 2022

Dokumentární cyklus Novinářky (12 epizod, Česká televize - iVysílání.cz od února) s tematikou z českých médií, jehož původní záměr zněl zajímavě a přínosně, bohužel v reálu se krutě nepovedl. Zmapovat způsob práce českých novinářek, reportérek, z jakých zdrojů vycházejí, jak si vybírají témata, jak postupují, jaké mají know-how - to zní neotřele, slibně. Režisérka a autorka projektu Apolena Rychlíková z levicově radikálního webu A2larm.cz však téma pojala svérázně a vykutáleně.

Již prvotním výběrem novinářek, na které se cyklus zaměřil, Rychlíková úsměvně nedokázala překonat své ideologické omezení a lovila hlavně v levicových mediálních vodách. A tak divák může sledovat Sašu Uhlovou, čirou náhodou rovněž z A2larmu, Hanu Čápovou z Investigace.cz a Janu Ustohalovou z levicového Deníku N. Za druhé, Rychlíková nedokázala (neuměla) naplnit původní záměr a tak se o sledovaných novinářkách, o jejich osobnostech, způsobech přemýšlení, vizích atd. nedozvíme vůbec nic. Zato bohaté informace máme o samotných reportážích, na kterých novinářky pracují (viz první díl se Sašou Uhlovou - foto).

Ze strany producentky ČT Aleny Müllerové se jedná o nezvládnutí formátu a záměru. V podstatě tu máme bizar - zpravodajský/publicistický obsah určitého výseku soukromých médií se takto dostává z nějakého důvodu do veřejnoprávní distribuce. Asi by bylo fér, aby i ostatní média a jejich obsah měly takto velkorysý a bezplatný přístup do kanálů ČT.