Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Lukačovičova firma navýšila požadavky vůči Google na více než 10 miliard Hráči dne

12:50, 17. 6. 2021

Internetová firma Seznam.cz miliardáře Iva Lukačoviče (foto) navyšuje požadavky vůči globální technologické společnosti Google (provozní firma Alphabet). Do centrály Google v americkém Silicon Valley nyní přišel dopis od Seznamu, ve kterém Lukačovičova firma oznámila, že v rámci připravované žaloby hodlá zvýšit původní požadavek na náhradu škody o miliardu na více než 10 miliard korun. Požadovaná suma je vypočítaná jako ušlé peníze Seznamu původně v letech 2011 až 2018. Navýšené požadavky aktuálně zahrnují i roky 2018 až 2020.

Škoda měla vzniknout v předchozích letech v důsledku údajného omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání. Konkrétně v nastavení mobilního operačního systému Android, za jehož vývojem stojí právě Google. Ještě donedávna bylo v Androidu nastaveno defaultně vyhledávání prostřednictvím Google, což bylo změněno. Seznam přípravu žaloby oznámil na přelomu roku 2020/2021, zatím se však k podání stále nemá.

"Vývoj v roce 2020 ukazuje, že nápravná nařízení nemají ve své aktuální podobě takový vliv na narovnání trhu, v jaký všechny tržní subjekty ještě v roce 2019 doufaly. Je tedy zřejmé, že chování společnosti Google v minulých letech bude mít na trh mnohem větší a dlouhodobější dopady, než se původně očekávalo. Z výše uvedených důvodů jsme přesvědčeni, že ani spuštěním programu Choice Screen a úpravami smluv mezi společností Google a výrobci zařízení nepřestal Google zneužívat své dominantní postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android," uvedla mluvčí Seznamu Aneta Kapuciánová.

Podle ní vyhledávání Seznam.cz meziročně celkově rostlo o 6 procent, zatímco v programu Choice Screen zaznamenalo přibližně 140 tisíc výběrů. "Formálně představené úpravy neotevřely trh dostatečně," tvrdí Kapuciánová.