Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Majitel GZ Media Group, miliardář Pelc, měl autonehodu a je vážně zraněn Hráči dne

19:03, 7. 6. 2025

Jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Zdeněk Pelc (na fotce vlevo), přezdívaný jako "král vinylů", měl mít podle informací Denik.cz vážnou nehodu u Nového Strašecí. Pelc, jehož vozidlo se střetlo s dalším automobilem, má v nemocnici bojovat o život, řidič druhého auta bohužel zemřel.

Zdeněk Pelc je většinovým majitelem GZ Media Group. Ta zahrnuje dvanáct společností a podílů, vedle výroby desek i polygrafii nebo tisk knih. Působí na dvou kontinentech, lisovny a továrny má v Česku (Loděnice, Soběslav, Hyskov), dvě ve Spojených státech a jednu v Kanadě (Nashville Record Pressing v americkém státě TennesseeMemphis Record Pressing v Memphisu a Precision Record Pressing v kanadském Burlingtonu).

Loděnická společnost GZ Media pravidelně generuje stamilionové zisky, které si Pelc a spol. dlouhodobě vyplácejí na dividendách. Skupina vyrobí na 70 milionů gramofonových desek ročně, což ní dělá největšího výrobce LP desek na světě. Jen firma GZ Media v roce 2023 utržila 5,155 miliardy korun, v meziročním srovnání o více než 9 procent méně. Pokles byl výsledkem zintenzivněním konkurence na trhu s vinyly a vytvářením zásob velkých odběratelů.