Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

MPA: globální počet předplatitelů streamingových služeb poprvé převýšil miliardu Hráči dne

Čerstvá čísla Motion Pictures Association (MPA; filmová studia a streamingové služby) za rok 2020: celkový objem kinotrhu a home/mobile entertainment (digitální obsah a fyzické nosiče) loni dosáhl téměř 81 miliard dolarů. V meziročním srovnání se jedná o pokles o 18 procent. Z celkové cifry na severoamerický trh připadlo přes 32 miliard dolarů. Číslo nezahrnuje tržby placených televizí, které v uplynulém roce dosáhly 233 miliard dolarů.

Počet předplatitelů streamingových služeb (na fotce Mandalorian služby Disney+) loni i díky pandemii a zavřeným kinům dosáhl 1,1 miliardy (meziroční nárůst o 26 procent neboli o 232 milionů předplatitelů) a poprvé v historii tak přesáhl jednu miliardu. Podle MPA zároveň loni klesl počet kabelových TV předplatných o 2 procenta na 531 milionů (mezi oběma skupinami - streaming a kabely - je překryv, protože některé domácnosti mají předplacené obě služby).

Čistě globální prodeje kinolístků v roce 2020 dosáhly 12 miliard dolarů (z toho Spojené státy a Kanada 2,2 miliardy), o rok dříve to bylo přes 42 miliard (meziroční pokles o 72 procent). Na home/mobile entertainment trh připadlo téměř 69 miliard dolarů (meziroční nárůst o 23 procent).