Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nadační fond nezávislé žurnalistiky poslal podstatnou sumu kontroverzní neziskovce Hráči dne

08:25, 25. 6. 2021

Miliardářský vehikl Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ), který založila a kofinancuje skupina vlivných miliardářů a multimilionářů (na fotce jeden ze zakladatelů Jaroslav Horák - spolumajitel Albatros Media), před několika týdny poslal sumu 1 milion korun na konto kontroverzní neziskovky/spolku Evropské hodnoty, který je vnímán vysoce problematicky a část lidí mluví dokonce o vytváření dezinformací.

Evropské hodnoty (EH) na sebe v poslední době upozornily skandálem s vytvářením seznamů tzv. dezinformátorů, čímž si vysloužily podání žaloby/právní postup ze strany zpěváka Janka Ledeckého (byl na seznamu). Ledecký seznamy označil za "štvavou kampaň", EH měly upravit některá jeho vyjádření. Podle některých je navíc vytváření seznamů ať již skutečných nebo domnělých nepřátel vlastní zejména autoritářským organizacím či režimům. Metody a práce Evropských hodnot před časem podle ČTK rovněž kritizovali vědci a pedagogové z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Peníze od NFNZ mají Evropské hodnoty paradoxně využít na "na monitoring a analýzu české dezinformační scény, tvorbu týdenních přehledů, výroční zprávu o stavu dezinformační scény a video-explainerů" (finance mají být použity do konce roku 2021). Což je vzhledem k poslední kauze s kontroverzními seznamy vysoce ironické a možná i znepokojivé. Mimochodem suma milion korun je v případě NFNZ nezvykle vysoká - jeho granty pro nejrůznější vydavatele většinou dosahují několika stovek tisíc korun. I pro EH je milion dost podstatná suma - podle výročky za rok 2019 příjmy spolku lehce přesáhly 7 milionů korun.