Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nový Jařabův film uvede karlovarský festival, v kinech se objeví v září Hráči dne

10:30, 3. 6. 2023
Film Aleš Borovan

Nový celovečerní film Hadí plyn (foto) režiséra Davida Jařaba (Vaterland - Lovecký deník, Hlava-ruce-srdce) bude mít exkluzivní premiéru na Karlovarském filmovém festivalu, který jej uvede v sekci Zvláštní uvedení. V českých kinech bude mít film premiéru 21. září. Scénář k filmu si Jařab napsal sám, film je inspirován novelou Josepha Conrada Srdce temnoty.

Děj snímku je posunut do současnosti a hrdinova cesta nemíří ze západní Evropy do nitra Afriky, nýbrž z Prahy na divoký Balkán. Do hlavní role Roberta Kleina režisér obsadil Stanislava Majera. V dalších rolích se pak představí například Martin Pechlát, Dalibor Buš, Mara Lukama a Václav Vašák.

"Hledání plynu v zakázané oblasti, stejně jako konfrontace s uprchlíky z Afriky, kteří hledají v Evropě nové místo pro život, jsou na první pohled absurdní, ale stejně tak hluboce aktuální a reálné. V původní předloze proniká bílý muž do nitra černého kontinentu, aby si ho podrobil a zároveň se ponořil do jeho neproniknutelné temnoty. V nové interpretaci se situace otáčí a Afrika přichází na bílý kontinent, aby vyvolávala v lidech různé odezvy: strach, nenávist, pohrdání, ale i sebeuvědomění," uvedl Jařab.

Film Hadí plyn vznikl v produkci Cineart TV Prague Viktora Schwarcze, v níž byly realizovány i Jařabovy předchozí hrané filmy. Dalšími producenty filmu jsou Silvia Panáková (ARINA Film Production), Bogdan George Apetri (The East Media Production), koproducenty jsou Česká televize - TPS Aleny Müllerové a HomeMedia Production.