Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Nový Nikolaevův film o politikovi Františkovi Krieglovi na startu pohořel v kinech Hráči dne

08:57, 30. 5. 2023
Film Aleš Borovan

Nový český celovečerní film Muž, který stál cestě (foto), o komunistickém politikovi Františkovi Krieglovi, v kinech příliš neuspěl. Snímek který je zatížen lítým autorským sporem mezi autorem scénáře Ivanem Fílou a producentem Miloslavem Šmídmajerem, za premiérový týden utržil pouhých 620 tisíc korun, lístek si koupilo 4600 diváků. Dotace Státního fondu kinematografie na projekt (výroba) činila 10 milionů korun.

Fíla, který snímek měl původně i režírovat a rovněž vydal stejnojmennou knihu, tvrdí, že bylo "masivně zasaženo do jeho autorských práv" a že výsledná podoba filmu (pozměněné či vynechané scény) "zásadně snižuje hodnotu jeho díla". "Z mého scénáře zbylo jen torzo, kde byla vyškrtána polovina obsahu," komentoval Fíla. Film natočil jiný režisér Petr Nikolaev.

Pro objektivní posouzení této kauzy je však třeba znát podrobně smlouvy mezi Fílou a Šmídmajerem. Producent Šmídmajer nahlédnutí do smluv Borovan.cz nabídl, ovšem s podmínkou, že s tím bude souhlasit Fíla. Scenárista snímku tento souhlas odmítl udělit.

V českých kinech za uplynulý týden kralovaly hollywoodské bijáky: akční Rychle a zběsile 10 má po dvou týdnech promítání na kontě tržby přes 21 milionů korun, marvelovka Strážci Galaxie: Volume 3 po 4 týdnech 65 milionů a Malá mořská víla se na startu příliš nepředvedla s 2,5 miliony korun.