reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

O státních filmových stamilionech bude nově rozhodovat i producent Jan Svěrák Hráči dne

08:29, 26. 4. 2016
Aleš Borovan

Ke klíčovému rozhodování o státních stamilionech korun ve filmovém fondu se nově dostala další persona českého filmu - producent a režisér Jan Svěrák (foto). Držitele Oscara za film Kolja poslanci před několika dny vybrali do Rady fondu. Do dalšího funkčního období byl zvolen radní Lubor Dohnal (scenárista, dramaturg a pedagog FAMU). U třetího neobsazeného místa v radě se bude rozhodovat mezi Danielou Staníkovou a Richardem Němcem.

Svěrák produkuje nejen vlastní filmy, ale i díla dalších režisérů (například Alice Nellis), navazuje dealy s filmovými distributory. Je v konkurenčním vztahu k produktům ostatních filmových producentů, v poslední době se angažoval i při organizaci Českých lvů.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se ve Svěrákově případu bude aplikovat ustanovení audiovizuálního zákona týkající se střetu zájmů členů rady: "Člen Rady je vyloučen z rozhodování o podpoře kinematografie v případech podle správního řádu a dále v případě, že má na tomto rozhodování osobní zájem nebo by mu mohla vzniknout osobní výhoda, a to přímo nebo prostřednictvím osoby blízké." Bude moci Svěrák vůbec hlasovat o dotacích pro konkurenční výrobky?