Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Operátor CETIN může pohltit Nej.cz, musí však zachovat nabídku pro téměř 200 obcí Hráči dne

Antimonopolní úřad povolil infrastrukturnímu operátorovi CETIN (majitel PPF, na fotce CEO skupiny Jiří Šmejc), aby pohltil kabelového hráče Nej.cz. Musí ale přitom splnit několik podmínek. Musí splnit "závazky navržené ve prospěch zachování účinné hospodářské soutěže". "V rámci správního řízení úřad zjistil, že spojení může mít negativní dopady na hospodářskou soutěž na trhu poskytování maloobchodního přístupu k internetu v pevném místě, proto spojení posuzoval detailněji v tzv. druhé fázi správního řízení."

Aby zmírnil obavy antimonopolního úřadu, CETIN navrhl několik závazků, týkají se velkoobchodní nabídky. "CETIN se zavázal, že ve 187 obcích po dobu 5 let zachová svoji velkoobchodní nabídku nebo vytvoří novou velkoobchodní nabídku vycházející z aktuální nabídky platné k 31. října 2023, která umožní poskytování velkoobchodní služby přístupu k síti internet v pevném místě s předáním v centrálním místě. Všem zájemcům bude poskytovat otevřený a nediskriminační přístup k uvedené velkoobchodní nabídce, a to za cenu ve výši ekonomicky odůvodněných nákladů a přiměřeného zisku."

Současně bude CETIN investovat do rozvoje pokročilejší technologie ve své síti umožňující poskytování velkoobchodního a maloobchodního přístupu k síti internet v pevném místě o objemu minimálně 3,5 miliardy korun. O plnění závazků musí být každoročně podávána zpráva Úřadu, který bude realizaci závazků vyhodnocovat a kontrolovat