Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Penta vylepšuje kapitálovou strukturu vydavatelství Vltava Labe Media Hráči dne

08:08, 15. 1. 2021

Investiční skupina Penta navyšuje základní kapitál a fondy dceřiného mediálního domu Vltava Labe Media (VLM; deník Deník, Story, TV magazín, Týdeník Květy, Vlasta, Denik.cz atd.). ZK VLM se navyšuje z 612 milionů na 650 milionů korun, dalších 600 milionů tvoří emisní ážio. Penta tak kapitalizuje část prostředků dříve poskytnutých mediální firmě prostřednictvím revolvingového úvěru, jehož objem na konci listopadu 2020 dosáhl 1,23 miliardy korun.

"Jedná se o nepeněžní kapitalizaci závazků vůči akcionáři, to znamená, že do VLM nejdou žádné zdroje v podobě peněžních prostředků. Tedy s dopady pandemie operace nijak nesouvisí. Celková výše revolvingového úvěru ale neodpovídá ani poskytnutým zdrojům ze strany akcionáře, ty jsou řádově menší. Uvedená částka vznikla primárně v rámci fúze společností Angaur, jakožto nástupnické společnosti, a Astrosat Media, Tablet Media a Vltava Labe Press jako zanikajících společností, a přecenění jejich majetku k 1. lednu 2016. Kapitalizace úvěru byla čistě účetní operací s cílem zvýšit bilanční položky vlastního kapitálu a zlepšit tak kapitálovou strukturu firmy," komentoval pro Borovan.cz ředitel VLM Vít Nantl (foto).

Skupina VLM v roce 2019 utržila 2,121 miliardy korun. V meziročním srovnání to je o milion méně. Čistá ztráta dosáhla dosáhla 120 milionů. O rok dříve net prodělek činil 105 milionů (vše konsolidovaná čísla). Odpisy byly na úrovni 187 milionů (o rok dříve 190 milionů). Zisk před odpisy, úroky, zdaněním a amortizací (EBITDA) za rok 2019 činil slušných 143 milionů korun.