Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Poslanci v prvním čtení schválili novelu zákona o audiovizi, poplatníky bude stát více peněz Hráči dne

13:03, 11. 7. 2024

Očekávaný vývoj. Poslaneckou sněmovnou včera v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi, jejímž autorem je ministerstvo kultury (na fotce ministr kultury Martin Baxa). Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Základem novely je transformace Státního fondu kinematografie na Státní fond audiovize. V rámci tohoto procesu by měla ve fondu vzniknout divize pro tzv. small screen, tedy určená pro televizní a internetové seriály. Small screen divize bude vypisovat výzvy na dotaci na vývoj a výrobu seriálových titulů, podobně jako dnes filmový fond vypisuje výzvy na výrobu a vývoj českých filmů.

Žádost do výzvy small screen divize bude moci podat tzv. nezávislý producent (definovaný dle směrnice EU). Žádat tedy nebudou moci televize, dceřinky televizí nebo firmy, ve kterých mají televize podíl. Investiční dotace se rozšíří rovněž na herní průmysl, proti čemuž protestovali místní renomovaní vývojáři (viz zde).

Novela rovněž navýší a sjednotí daňové poplatky audiovizuálních hráčů do fondu. Ty by měly činit 2 procenta, včetně zahraničních VOD platforem.  Zároveň pro tuzemské i mezinárodní VOD platformy stanovuje minimální částku, kterou budou muset do české audiovize investovat – 1,5 procenta celkových příjmů na českém trhu.


Novela obsahuje i nepříjemnou část pro daňového poplatníka. Totiž plánované navázání výše filmových pobídek (to znamená dotací pro TV a filmový průmysl) na výběr daňových poplatků od jednotlivých hráčů (viz výše). Objem dotací na filmové pobídky bude výsledkem součtu všech daňových poplatků za rok a následného vynásobení určitým násobkem (podle všeho to bude 6ti násobek). To znamená, že při zvažovaném výběru daňových poplatků od audiovizuálních hráčů v roční výši 300 milionů, daňový poplatník pošle producentům z eráru 1,8 miliardy (v těchto letech je to 1,4 miliardy až 1,5 miliardy ročně). Novela obsahuje také návrh zvýšení maximální výše pobídky pro jeden projekt na 350 milionů korun.

Dnes by se měla projednávat i další novela z dílny Baxova ministerstva. Totiž velká mediální novela, podle které má být nový poplatek za Českou televizi nastaven na úrovni 150 korun (navýšení o 15 korun) na domácnost a měsíc, u Českého rozhlasu to bude 55 korun (plus 10 korun). Poplatky by se tak měly navýšit po 16 letech. Současně bude nastavena indexace poplatku - "při dosažení 6ti procentní kumulované inflace za uplynulé kalendářní roky od posledního zvýšení se zvýší poplatky za ČT a za ČRo každý o 6 procent jejich aktuální výše. Při první indexaci se oněch 6 procent bude tedy počítat ze 150 korun u ČT a z 55 korun u ČRo." Rovněž se rozšiřuje okruh koncesionářských poplatníků.