reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Předsedkyně TOP09 Pekarová Adamová v podezření z pokusu o ovlivnění veřejnoprávního média Hráči dne

14:13, 17. 12. 2021
Rádia Aleš Borovan

Politická neobratnost předsedkyně TOP09 a šéfky sněmovny Markéty Pekarové Adamové (foto) změnila aktuální dění kolem Českého rozhlasu v zajímavě rozehranou hru. Pekarová zkritizovala čerstvé rozhodnutí šéfa ČRo René Zavorala postavit od ledna 2022 do čela zpravodajství rozhlasu manažerku Jitku Obzinovou (jejím úkolem bude osekat personálně přebujelou redakci ČRo, více zde). Tím se podle některých dopustila nepřípustného nátlaku na šéfa ČRo. Kriticky se vyjádřili i někteří politici KDU-ČSL.

Zavoral má teď na výběr jen ze dvou riskantních možností: pokud Obzinovou stáhne, nikomu nevysvětlí, že se tak nestalo na nátlak Pekarové a dalších politiků vládní koalice. V takovém případě by veřejnoprávní rozhlas, financovaný většinou občanů Česka, byl považován mimo jiné za politické pole TOP09. Pokud ale Obzinovou ponechá na pozici, dostane se do otevřeného sporu s velkou částí redakce zpravodajství (nesouhlasnou petici podepsalo několik stovek lidí).

Aktualizace 18.12: Zavoral nakonec tlaků redaktorů a některých politiků podlehl a s Obzinovou se dohodl, že nenastoupí. Je to další případ nepřijatelného zasahování politiků do veřejnoprávních médií, ředitel ČRo v rozporu se zákonem již není v personálních otázkách vedoucích pracovníků rozhlasu autonomní.

Zajímavé je výmluvné mlčení jindy hovorné miliardářské neziskovky NFNŽ a Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu ke skandálním výrokům Pekarové. Oba subjekty jinak před ohrožením nezávislosti veřejnoprávních médií varují relativně často.