Borovan.media
Obchod exkluzivními informacemi
 

Premiér Babiš slíbil filmařům dalších 500 milionůHráči dne

16:08, 13. 11. 2019

Zvláštní situace. Filmařská obec, jejíž část se ještě před nedávnem hlasitě radovala, že nevpustila zástupce hnutí ANO/spolupracovníky šéfa hnutí ANO Andreje Babiše (foto) na jakousi filmovou párty, nyní ochotně jednala s tímtéž Babišem a jeho ministryní financí Alenou Schillerovou ohledně aktuálního vyčerpání finančních prostředků na filmové pobídky. Babiš nakonec přislíbil dofinancování systému 500 miliony korun z prostředků daňových poplatníků. Ještě letos tak filmový průmysl vedle obvyklých 800 milionů korun dostane další prostředky, které ministerstvo financí ušetřilo na obsluze státního dluhu.

"Děkuji premiérovi za dlouhodobou podporu českého filmového průmyslu a ministryni financí za vstřícný přístup při řešení aktuální krizové situace, kdy hrozil odchod zahraničních filmových investorů. Českým producentům děkuji za výdrž a podporu. Příjem žádostí o registraci pobídkových projektů bude opět možný od pondělí 18. listopadu," uvedla šéfka filmového fondu Helena Bezděk Fraňková.

Systém filmových pobídek byl kvůli vyčerpání finančních prostředků uzavřen od 15. července a filmový fond nemohl přijímat další žádosti o natáčení v Česku. Vyčerpání prostředků mělo být podle fondu způsobeno hlavně přetlakem poptávky po výrobě, která se projevuje celosvětově díky obrovským investicím online platforem jako Netlix nebo Amazon.

A teď otázka za sto: budou zástupci ANO/Babiš vpuštěni na párty Asociace producentův audiovizi (případně na jiné filmové mecheche) na dalším ročníku Karlovarského filmového festivalu?

Odběr newsletteru:

reklama

Odběr newsletteru:

Přihlášení

Krátce

 • Mandrage: popová kapela vydává na labelu Universal Music novou desku Vidím to růžově.

 • Active Radio: do týmu zpravodajského Rádia ZET nastoupí od ledna Ondřej Kopa (ex-ČT; stane se šéfredaktorem), v únoru pak na pozici moderátorky ranního vysílání Helena Šulcová (ex-ČRo). Restart česko-anglického rádia ZET od září připravuje Karel Novák, ředitel strategického rozvoje zpravodajství Active Radio.

 • Live Nation: uspořádá velký koncert na pražském stadionu Eden pro rappera Marpa & TroubleGang. Akce se uskuteční v červnu 2020. Jedná se o doposud největší vystoupení Marpa a spol.

 • PR Klub: startuje 18. ročník odborné soutěže pro komunikaci Zlatý středník. Nově, kromě tradičních firemních médií, obsáhne také kompletní firemní PR komunikaci včetně moderních komunikačních kanálů a nástrojů. Další novinkou je rozšíření soutěže i na slovenský trh. Přihlášky se mohou podávat do 14. února 2020, vyhlášení vítězů proběhne koncem dubna.

 • Český rozhlas: jak jsme již dříve uvedli, dnes odstartoval online portál mujRozhlas.cz, který soustředí všechny audioslužby rozhlasu - živé vysílání včetně timeshiftu (4 celoplošné stanice, 6 speciálních a 15 regionálních), on demand záznamy odvysílaných pořadů (již nyní je v archivu přes 600 tisíc audio záznamů) a nové formáty (podcasty). MujRozhlas.cz doplní dva existující webové pilíře ČRo - Rozhlas.cz a zpravodajský web iRozhlas.cz.

 • Seznam.cz: pro miliardáře Iva Lukačoviče začnou pracovat novináři Jan Novák (ex-Prima) a Ondřej Koutník (ex-Lidové noviny). Novák nastupuje do investigativního týmu, Koutník mezi domácí reportéry Seznam Zpráv.

reklama
 • Na turné

  Visací zámek
  01. 11.07. 12.
 • Hit dne

  Trailer k novému filmu Petra Zelenky Modelář.

Recenze

Bez vědomí

Další vysoce exkluzivní seriálová práce talentovaného režiséra Ivana Zachariáše, která však nemá tak údernou sílu jako Zachariášova seriálová prvotina Pustina (2016; rovněž pro HBO). Špionážní drama Bez vědomí, fikce na pozadí skutečných událostí, celkem úspěšně fabuluje o skutečném pozadí Sametové revoluce a o rolích tajných služeb v historii.

Co si divák, stejně jako v případě Pustiny, může užít, je zdařilá, podmanivá atmosféra, zde komunistického režimu těsně před pádem do minulosti. Ta ponurá tísnivost, ošoupanost, unavená setrvačnost a předstírání, za kterými se však dají tušit čerství hráči, číhající na převzetí moci. Zde Bez vědomí funguje dokonale, a prim si bezpochyby zaslouží kameraman Jan Velický, architekt Jan Vlasák, maskér Milan Vlček nebo kostymérka Simona Rybáková. Pochvala patří i hereckým výkonům, ze kterých sympaticky vyčnívá neokoukaný a uvěřitelný David Nykl coby britský agent.

Bohužel stejně svižný a energický krok s hereckou a výtvarně-obrazovou složkou však již nedrží samotná narace. Příběhy, ve kterých jednotliví hráči ve skutečnosti hrají dvě až tři role, bývají náročné na diváckou srozumitelnost a přehlednost. To se v Bez vědomí ne vždy podařilo dodržet (občas nejsou úplně jasné motivace jednotlivých postav či dějové zvraty). Místy pak série nepůsobí pro pamětníky dvakrát uvěřitelně, například když se naivní Maruška (Táňa Pauhofová) jakoby náhodou přimotá k tajné vyšetřovně KGB, navíc v rámci ostře stráženého prostoru sovětských vojsk (!).

Naštěstí brilantní závěrečná epizoda řadě trpělivých diváků spraví chuť, byť ne zcela. I tak Bez vědomí patří k tomu nadprůměrnému, co česká seriálová tvorba v současné době nabízí (a ta laťka již není nízko).