Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Rada ČT: pořad 168 hodin o homo-manželstvích porušil třikrát Kodex České televize Hráči dne

18:11, 17. 2. 2023
Televize Aleš Borovan

Pořad, který byl původně vydávaný za výkladní skříň publicisticky České televize, se spíše stává zaplivaným zadním dvorkem Kavčích hor. Po velké vysílací radě (viz zde) rovněž Rada ČT fakticky konstatovala, že v pořadu 168 hodin, moderovaném Norou Fridrichovou, odflákli práci a nedodrželi základní profesní standardy.

Publicistický pořad ČT 168 hodin ze dne 12. června 2022 se v jedné ze svých reportáží zabýval tzv. "manželstvím pro všechny" (screen; ve skutečnosti se nejedná o všechny, již tento název je manipulativní, pozn. aut.). Jak loni konstatovala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), reportáž nedodržela ani ty nejzákladnější standardy novinářské práce, to znamená objektivitu a vyváženost, a spíše připomínal aktivistické vysílání. Reportáž vyznívala z neznámých důvodů ve prospěch zastánců homo-manželství, přičemž zastánci manželství jakožto muže a ženy nedostali prostor k vyjádření.

K podobným závěrům dospěli nyní i veřejnoprávní radní. Podle Rady ČT (schválené stanovisko rady máme k dispozici) ta samá reportáž porušila hned tři články Kodexu ČT - 5.1 (ČT divákům poskytuje informace důležité pro jejich všestrannou orientaci a svobodné utváření názorů), 5.3 (Publicistické pořady také dávají ucelenější prostor aktérům událostí vyjádřit argumenty, jimiž zdůvodňují své postoje) a 5.14 (Redaktoři České televize si musí při vystupování ve zpravodajských a aktuálně publicistických pořadech počínat tak, aby divák nemohl rozpoznat, jaký mají na věc, o níž informují, názor).

Problematický pořad 168 hodin je předmětem zájmů regulačních orgánů (RRTV nebo Rada ČT) již poněkolikáté v řadě. Psal jsme o tom zde nebo zde.