reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Regulátor: další reportáž České televize porušila zákon o rozhlasovém a TV vysílání Hráči dne

11:57, 13. 3. 2024
Televize Aleš Borovan

A další nepříznivá informace, dokumentující rozklad a nedodržování profesních a dalších norem ve zpravodajské a publicistické sekci České televize, které šéfuje Petr Mrzena (foto). Neziskovka Aliance pro rodinu zveřejnila několik dní staré rozhodnutí regulatorní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) ve věci reportáže nazvaného Istanbulská úmluva v divadelní hře v pořadu Události z 24. ledna letošního roku. Tento příspěvek podle vysílací rady porušil zákon 231/2001 o provozování rozhlasového a TV vysílání.

"Zařazením reportáže bezprostředně po příspěvku informujícím o projednávání ratifikace Istanbulské úmluvy v Senátu PČR získalo dané téma poměrně jednoznačné rámování, na jehož základě si divák utváří na téma názor. Ačkoliv se reportáž ústy reportérky nebo mluvčích explicitně nevyjadřuje pro přijetí úmluvy, zazněly v reportáži argumenty v její prospěch, čímž se vychýlila vyváženost informování. Tím, že byl zvýhodněn názor jedné skupiny veřejnosti, došlo k porušení povinnosti zajistit, aby ve zpravodajských a politicko-publicistických pořadech bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti," uvedla RRTV.

Na další průšvih, tentokráte staršího data, ve zpravodajství a publicistice ČT pak nedávno upozornil člen Rady ČT Pavel Matocha, když uvedl, že letos na konci ledna měl být po letech ukončen spor Kavčích hor a Lucie Groene Odkolek kvůli reportáži Šlechtična z bulváru. "Nový generální ředitel Jan Souček souhlasil s tím, že Česká televize odstraní reportáž Šlechtična z bulváru z iVysílání a že stejně tak odstraní i všechny texty ze sociálních sítí ČT, které na tu reportáž odkazovaly," upozornil Matocha. Podle něj pak rada letos konstatovala porušení Kodexu ČT u dalších pořadů veřejnoprávní stanice - 168 hodin kvůli reportáží Na chudý lid přísnost a u pořadu V exekuci.

Výčet dalších průšvihů, přešlapů a porušení zákona či kodexu ze strany zpravodajství a publicistiky ČT v odkazu pod textem. Podle našich informací by se situací ve zpravodajství a publicistice České televize měla na dalším zasedání zabývat Rada ČT, o věc se zajímají i někteří poslanci výboru pro mediální záležitosti PSP.