Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Rostoucí online knižní secondhand Knihobot opět prodělal miliony korun Hráči dne

12:48, 14. 7. 2023
Knihy Internet Aleš Borovan

Digitální antikvariát Knihobot, do kterého investoval Miton, jede v silném růstovém módu. I za cenu milionových ztrát. Firma v roce 2022 utržila přes 182 milionů korun. V porovnání s rokem 2021 je to růst o 140 procent (!). Je to solidní výkon, obzvláště v kontextu propadu celého českého e-commerce trhu o 12 procent v roce 2022. Stejně tak klesl i tuzemský knižní trh.

Čistý prodělek Knihobotu za sledované období činil 8,4 milionu, stejně jako o rok dříve. Knihobot za poslední čtyři roky kumulativně prodělal přes 15 milionů korun. Knižní firma loni zavelela k expanzi kromě českého i na slovenský trh. Investovala do technologií, do náboru nových lidí. Evidentně šlo však o přepálenou expanzi, v jednu dobu Knihobot loni prodělával 3 miliony za měsíc. Následně pak musel třetinu lidí propustit.

"Za nás je to kontrolovaná ztráta, s ohledem na rostoucí obrat a práh marže, který se nám daří držet, nijak neohrožuje náš byznys. Naopak jsme po loňské vnitřní restrukutralizaci stabilní a dokážeme růst i v době dnešního poklesu. To platí i o naší expanzi, kde jsme rozhodně neměli důvod zásadněji slevovat z našich plánů," uvedl pro Borovan.cz CEO Dominik Gazdoš (foto).

Majiteli Knihobotu jsou David Gazdoš (27,3 procenta), Dominik Gazdoš (28,14 procenta) a Miton (44,55 procenta).