reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Spisovatel Vondruška vydal třicátý druhý knižní příběh Oldřicha z Chlumu Hráči dne

09:01, 13. 3. 2024
Knihy Aleš Borovan

Komerčně úspěšný spisovatel a historik Vlastimil Vondruška (foto) posílá na trh další historický román - středověkou detektivku Smrt šumavského poutníka. Ta je již třicátým druhým příběhem v hlavní roli s fiktivní postavou Oldřicha z Chlumu. Předobrazem zápletky jsou skutky skutečného poustevníka Vintíře, který v 11. století údajně provedl tajnými stezkami v šumavských hvozdech vojska římského císaře, aby vpadla českému knížeti Břetislavovi do zad. Nakladatelem knižní novinky je MOBA.

"Smrt šumavského poustevníka je proto od těch předchozích knih trochu odlišná. Moderním jazykem řečeno, je to středověký špionážní thriller. Výzvědná a špionážní služba fungovala již v antice. Známe ji rovněž ze středověkých panovnických dvorů. Nesmíme si ji ovšem představovat jako tu dnešní, kdy v kancelářích sedí analytici a shromažďují nejrůznější data. Ve středověku byli výzvědnými úkoly pověřováni jednotlivci. "Špiony" byli v první řadě představitelé církve a pak významní velmožové, pověření diplomatickými úkoly. Často informace, kterými se dnes živí bulvár. Koho si má vzít panovníkova dcera, jak panovník vychází se svou manželkou, neboť přes ni fungovalo většinou spojenectví s jejím otcem, také panovníkem. A pak se sledovalo, kdo s kým se sešel a o čem jednal. Takže klasické mocenské zprávy," uvedl Vondruška.

Vydavatelství MOBA rovněž do obchodů posílá již čtvrté vydání Vondruškovy knihy Sběratelé ostatků s novým designem obálky.