reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Spolumajitel CNC Křetínský přesune kvůli nové dani jednu ze svých firem do zahraničí Hráči dne

18:45, 5. 11. 2022

Podivná socialistická daň z "neočekávaných" zisků, kterou vládní koalice čerstvě prosadila v Poslanecké  sněmovně, už přináší "ovoce" v podobě odchodu silných a ziskových firem do zahraničí. Spolumajitel mediálního domu Czech News Center a skupiny EPH Daniel Křetínský (foto) oznámil, že jedna z jeho firem odchází za hranice České republiky, státní kasa tak přijde na daních o pořádný balík. Jinými slovy, vše dopadne dost jinak, než si vládní socialisté (ODS, TOP09, Piráti, STAN a KDU-ČSL) představovali.

"EPH v reakci na zavedení daně z neočekávaných zisků přesune svůj evropský trading do zahraničí. Jde konkrétně o dceřinou společnost EP Commodities (EPC). Její tržby letos zřejmě překročí 500 miliard korun, očekávaná daň z příjmu více než miliarda korun. Podíl v Česku vyrobené elektřiny na obchodech EPC - zhruba 1 procento. S myšlenkou zdanění mimořádných zisků problém nemáme, ale zdanění těchto v zásadě zahraničních příjmů českou windfall daní je naprosto nesmyslné," oznámila EPH.

Socialistická daň z "neočekávaných" zisků má postihnout energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky. Sazba je 60 procent (!) a má platit do roku 2025. Jako očekávaný výnos se uvádí částka 85 miliard ročně, dle všeho však půjde jen o zbožné přání. Rovněž banky mají relativně snadný způsob, jak na nenechavé socialisty udělat dlouhý nos - vzhledem k vlastnictví zahraničními matkami se dá kupříkladu navýšit poplatky za používání obchodního jména, know-how, softwarových systémů atd. a tím si radikálně snížit zisk a tím pádem i placené daně.