Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Tlak Rady ČT sílí, šéf televize Dvořák má vysvětlit svůj údajný střet zájmů Hráči dne

09:18, 8. 4. 2021
Televize Aleš Borovan

Ostřelování ředitele České televize Petra Dvořáka (foto) ze strany Rady ČT zesiluje. Dvořák má do pátku 9. dubna vysvětlit svůj údajný střet zájmů ve školící a vzdělávací společnosti Gopas. Tu spoluvlastní společně se současným faktickým šéfem PPF Ladislavem Bartoníčkem (třetím akcionářem je Petr Daniel). Ve statutárních orgánech Gopasu je Dvořákova partnerka Milena Dubská. PPF v současné době ovládá konkurenční TV Nova a O2 TV. ČT podle tvrzení radní Hany Lipovské objednává od Gopasu školící služby. Věc má prošetřit i dozorčí komise rady.

Dvořák v reakci tvrzení o střetu zájmů odmítl. "Obvinění radní Lipovské považuji za manipulativní, a do velké míry zmatené. Pokud bych dnes (ve středu 7. dubna, pozn. aut.) měl možnost se jednání Rady ČT účastnit, jednoduše bych na vše odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od 90. let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního. Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům Parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT," uvedl v tiskové zprávě ČT Dvořák.

"O obchodních vazbách, tj. objednávkách a fakturách, mezi firmou Gopas a ČT jsem nevěděl, všechny služby byly na částky hluboko pod mým podpisovým limitem, poptávané jednotlivými zaměstnanci různých oddělení napříč ČT podle jejich aktuálních vzdělávacích potřeb. Žádnou smlouvu ani zakázku za ČT jsem s firmou Gopas nikdy nepodepsal," doplnil Dvořák.

Poslední účetní uzávěrka Gopasu v obchodním rejstříku je za rok 2018, firma tedy za rok 2019 nesplnila svoji zákonnou informační povinnost. V uzávěrce za rok 2018 jsou jako ovládající osoby uvedeni Daniel a nizozemský SPV Globeinvest One. Jako konečný beneficient tedy zde Dvořák oficiálně uveden není.