Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Tropic Square dostal od Švýcarů na vývoj bezpečnostního čipu pro kryptoměny přes 100 milionů Hráči dne

08:48, 22. 3. 2021

Český start-up Tropic Square, který je součástí skupiny start-upů pod hlavičkou SatoshiLabs Group, plánuje koncem letošního roku dokončit vývoj a zahájit testování "prvního transparentního a auditovatelného bezpečnostního čipu na světě". Od švýcarské investiční společnosti Auzera na to nyní získal 4 miliony eur (přes 100 milionů korun). Švýcarský investor za to ve stejnojmenné společnosti získal podíl ve výši 20 procent. Valuace start-upu by se tak mohla pohybovat okolo půl miliardy korun.

Plánované uvedení čipu, který výrobce pracovně nazývá TASSIC (The Transparent Authenticated Secure Storage Integrated Circuit), na trh proběhne koncem roku 2022. Používat je bude kupříkladu kryptoměnová peněženka Trezor, pod níž jsou také podepsaní SatoshiLabs.

"Počáteční motivací pro celý projekt byla potřeba nového procesoru pro Trezor. Díky closed source nastavení výrobců čipů jsme však nenacházeli ideální řešení. Přestože komunita volala po takzvaném secure elementu, tedy čipu, který je ze své podstaty určen k zamezení neautorizovaného vstupu a ochraně kryptografických či utajených dat, víme, že z dlouhodobého hlediska to právě z důvodu netransparentnosti není správné a nejbezpečnější řešení. Vývoje jsme se tedy chopili sami a věříme, že další model Trezoru již bude mít open source čip od Tropic Square. Zároveň věříme, že tento revoluční čip může uspět i mimo oblast kryptoměn. S tímto konkrétním čipem míříme na trh, který měl v roce 2018 velikost přes 3 miliardy dolarů," uvedl Marek Palatinus, CEO SatoshiLabs.

Devítičlenný tým Tropic Squatr vedou spoluzakladatelé Evžen Englberth (CEO; foto vlevo) a Jan Pleskač (CTO; vpravo). Englberth ve firmě drží 15 procent, Pleskač 5 procent, SatoshiLabs Group mají 60 procent.