Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Urážlivá poznámka redaktora Deníku N Moláčka o Africe – porušil etický kodex média? Hráči dne

19:47, 17. 9. 2023

Deník N se navenek stylizuje jako levicově-liberální médium (liberální hlavně ve smyslu nejrůznějších výstřelků kulturních válek), není však jisté, zda všichni redaktoři vzali i uvnitř sebe tuto ideu za svou. Čerstvě je tu případ redaktora Deníku N Jana Moláčka (foto), který je známý hlavně radikálně levicovými názory. Před několika dny se však na jeho účtu na X (dříve Twitter) objevilo podivně pohrdavé  a stereotypizující vyjádření vůči Africe (a tím pádem vůči Afričanům): "Point je, že jsem přišel o kilo jen proto, že tu platíme obrázkama jako někde v Africe." (viz screen).

Je to slovník, který se dá čekat spíše u bigotních zastánců bílé nadřazenosti a neokolonialismu a který do českých médií a do 21. století bezpochyby nepatří. Mimochodem, původní tweet se týkal nákupu redaktora Moláčka v jistém e-shopu, ze kterého vysvítají chabé znalosti i prostých základů matematiky ze (například trojčlenky).

Zajímalo nás, zda je tento stereotypizující pohled na Afriku v souladu s etickým kodexem Deníku N (kodex viz zde). Příslušné dotazy jsme poslali ředitelovi vydavatelství N media Jánovi Simkaničovi, ten však do vydání tohoto textu nereagoval. V etickém kodexu Deníku N je ustanovení, podle kterého "Členové redakce dbají při svém vystupování na veřejnosti a sociálních sítích na uměřenost a přihlížejí ke skutečnosti, že jsou vnímáni zároveň jako zástupci Deníku N."

Faktem je, že etický kodex redaktorům Deníku N výslovně nezakazuje nepřátelské, pohrdavé a agresivní vyjadřování o jiných národech, zemích, kontinentech či rasách. Pouze je zde toto obecné ustanovení: "Redakce, její fungování a svobodná tvorba nejsou vymezeny žádnou ideologií. Odmítáme však jednání zasahující do lidských práv a základního fungování demokratického systému."

Není to poprvé, kdy v levicovém spektru českých médií dochází ke znepokojujícím krajnostem. Nedávno jsme psali o tom, že týdeník Respekt (vydavatelství Economia) se musel omlouvat za rasisticky laděnou obálku (viz zde). Zajímavé je, že v poslední době se spekuluje, že by Respekt přešel pod slovenský Denník N. Ten vlastní minoritní podíl právě v N media, tedy ve vlastnické firmě Deníku N, kam píše výše zmíněný redaktor Moláček.