reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

V Česku vznikla cena za svobodu projevu, v porotě jsou radní ČT, ČTK a RRTV Hráči dne

07:42, 28. 3. 2024
Internet Aleš Borovan

V Česku se začne udílet Cena za svobodu projevu, která ocení "osobnosti a organizace, které se dlouhodobě staví na podporu ubývající svobody slova a brání pluralitní demokracii proti cenzurní legislativě i kultuře umlčování nepohodlných názorů". Součástí cen budou i anticeny. Za novou akcí stojí Společnost pro obranu svobody projevu (SOSP), která dlouhodobě bojuje za svobodu projevu zejména na internetu a sociálních sítích.

Nominanty na ceny i anticeny může až do října navrhnout veřejnost na webu Zasvoboduprojevu.cz. O udělení cen a anticen rozhodne na podzim porota složená z řady osobností, které se svobodou projevu dlouhodobě zabývají. Jsou mezi nimi například člen RRTV Vadim Petrov (na fotce druhý zprava), člen Rady ČT Pavel Matocha, členka Rady ČTK Angelika Bazalová, ombudsman Stanislav Křeček, profesor práva Ivo Telec, moderátorka Martina Kociánová, herec Marek Vašut a další.

"Chceme tímto medializovat téma svobody slova mezi nejširší veřejností, rozšiřovat a propojovat společenství těch, kterým na svobodě slova záleží. Nebojme se ukázat ani na ty, kteří u nás dlouhodobě svobodu slova pošlapávají. Dejme najevo, že s jejich kroky nesouhlasíme v podobě nominace na anticeny," uvedl Vlastimil Veselý (druhý zleva), spoluzakladatel a ředitel SOSP.

Součástí kampaně k nominacím na udílené ceny bude SOSP realizovat řadu akcí, například 2. ročník celodenní konference o svobodě slova, dezinformacích a Big Tech, který SOSP pořádá v květnu v Praze.