Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 
        
      
   
      

Vydavatel EuroZpráv.cz žaluje spolek Nelež, který web označil za dezinformační Hráči dne

Kontroverzní iniciativa Nelež, která se snaží vybrané servery odstřihnout od reklamních příjmů označováním za tzv. dezinformační, poprvé narazila. Vydavateli zpravodajského webu EuroZprávy.cz, mediální firmě Incorp (majitel podnikatel Petr Zelinka), se zařazení do škatulky "dezinformační" nelíbilo a podal na Nelež žalobu u Městského soudu v Praze.

"Oni nás na základě nějakých svých metodik zařadili mezi dezinformační weby, dodnes nevíme proč, nikdy nám nic neukázali. Tuto informaci převzala média a inzerenti, a my požadovali, aby se zasloužili o vyvrácení této informace. To nikdy neudělali. Žalobu jsme podali kvůli omluvě a kvůli napravení situace. Považujeme za férové, že by stejnými kanály, kterými nás takto označovali, měli uvést věc na pravou míru. Měli na to rok a nic neudělali," uvedl pro Borovan.cz Lukáš Kňazovický, zástupce ředitele digitálních médií Incorp.

Podle Incorpu Nelež svůj původní verdikt (označení za tzv. dezinformační, pozn. aut.) již dříve stáhl, a obě strany podepsaly společné prohlášení. "Navzdory výše uvedenému spolek svým označením způsobil serveru finanční i reputační škodu, za níž odmítl převzít odpovědnost," tvrdí zástupci Incorp. Pokud soud argumentaci Incorp uzná, bude muset spolek sáhnout hluboko do kapsy. Mezi zakladateli spolku jsou uvedeni lidé z reklamní, kreativní a aktivistické scény - Roman Čihalík, aktivista Bohumil "Bob" Kartous, František Vrabel (jeho firma Semantic Visions se kromě jiného zabývá odhalováním tzv. dezinformací), Petr Vlasák, Richard Stiebitz nebo Pavel Sobek.

Borovan.cz se s dotazy ohledně kauzy obrátil i na Nelež, do uzávěrky na dotazy zaslané na oficiální kontaktní email nikdo několik dní nereagoval.

V souvislosti s Nelež otazníky vzbuzují hlavně metodiky (či jejich autoři), používané spolkem pro odhalování tzv. dezinformačních textů. Jsou tři - Semantic Visions, miliardářský Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) a slovenský projekt Konšpirátori.sk. Metodika Semantic Visions je doposud nejasná a není do hloubky patrné, jakými postupy a principy konečný verdikt vzniká.

Miliardářský vehikl NFNZ je při vytváření ratingů "důvěryhodnosti" českých zpravodajských serverů ve střetu zájmů (viz článek zde) - zakladatelé a podporovatelé fondu donedávna otevřeně spoluvlastnili jedno medium, Deník N (před několika měsíci bylo toto vlastnictví převedeno do nadace). To samé platí i pro Konšpirátori.sk (střet zájmů) - tento projekt je spojován se slovenskou agenturou NetSuccess, která je ze 71 procent vlastněna velkým mediálním domem Petit Press (slovenský Denník SME, Denník Korzár, Sme.sk atd.). Podivná je i tato charakteristika metodiky Konšpirátori.sk na webu Nelež: "Důvěryhodnost daného webu zkoumá komise ... na základě svého přesvědčení o společenské prospěšnosti daného média." Pozadí NFNZ a Konšpirátori.sk přitom není na webové stránce Nelež zmíněno. Ani na dotaz ohledně metodik z Nelež nikdo neodpověděl.

Odběr newsletteru:

Odběr newsletteru:

Objednat předplatné zde

Přihlášení

Rychlovky

  • Symbio Digital: digitální agentura Roberta Haase a Libora Šimona postavila nový web pro investiční skupinu PPF. Na zakázce pracovala od podzimu 2020, zajistila kompletní proces od návrhu struktury přes UI až po vývoj.

  • FTV Prima: druhý díl seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia vidělo na hlavním kanále Prima v sobotu 15. května 1,009 milionu diváků (share 24,78 procenta) v cílovce 15+. O týden dříve to bylo 1,115 milionu.

  • Nestlé Česko a Slovensko: novou finanční ředitelkou Nestlé pro český a slovenský trh je Lenka Škopová. V Nestlé pracuje více než 12 let a v posledních pěti letech vedla oddělení pro finanční kontrolu.

  • IMT Smile: slovenská skupina vydává novou desku Srdce Rozum Boulevard. Ta vyšla fyzicky i digitálně 13. května a o dva týdny později se objeví i na vinylu. Label Universal Music.

  • Knihobot: online antikvariát rozjíždí vyhledávač knížek UlovKnihu.cz. Ten sleduje knižní nabídku více než 160 českých antikvariátů a denně monitoruje více než 1,8 milionu titulů. Umožňuje tedy vyhledávat v široké antikvární nabídce. "Přestože je trh knih z druhé ruky obrovský, pro antikváře je výrazně těžší a dražší shánět na internetu zákazníky než pro běžné knihkupce. Napomáhá tomu i přístup největších vyhledávačů zboží. Například Heureka.cz ve vyhledávání zboží z druhé ruky, a tím i antikvární knihy, upozaďuje, Zboží.cz je dokonce blokuje úplně," uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobot.cz.

  • O2 Czech Republic: vzhledem k pandemické situaci představenstvo mobilního operátora (majoritní vlastník PPF) svolává valnou hromadu k rozhodování per rollam s termínem hlasování od 28. května do 14. června 2021. Veškeré podklady pro akcionáře budou uveřejněny na internetových stránkách společnosti a v Obchodním věstníku.

  • Hit dne

    Trailer Godzilla vs Kong.

Recenze

Vojtěch Matocha: Prašina – Bílá komnata

Knihy Aleš Borovan

Poslední a patrně nejpovedenější díl dobrodružné trilogie Prašina o tajemné pražské čtvrti, ve které nefunguje elektřina, ani signál mobilních telefonů a jejíž předchozí příběhy přitáhly pozornost řady foglarovských čtenářů a příznivců ježka v kleci.

Spisovatel Vojtěch Matocha, v civilním životě vývojář softwaru pro mobilní telefony, v Bílé komnatě do značné míry vycizeloval vypravěčský styl Prašiny - rychlý spád a příběh, který se odehrává v krátkém časovém úseku a ve kterém akce střídá akci, nyní ještě prokombinoval s hlubšími ponory do minulosti a do nitra hlavních hrdinů, chlapce Jirky a dívky En.

Matocha zároveň omezil, byť zcela nepotlačil momenty, které trochu dráždily u předchozích dvou knih. Totiž velkou roli náhod, které v první Prašině a Černém merkuritu zhusta posouvaly děj kupředu. V Bílé komnatě je stavba a plynutí příběhu logičtější, kompaktnější a propracovanější. Zároveň si i třetí kniha uchovává jedinečnou atmosféru oprýskaných a zaprášených domů, dvorků a zapomenutých bytů, které vytvářejí magický kolorit čtvrti Prašina, ukrývající v sobě úžasné vynálezy záhadného vynálezce z 19. století Hanuše Nápravníka.

Výsledkem je skvělé dobrodružné čtení pro celou rodinu (byť primární cílení jsou dětští čtenáři nad devět let), které se směle může postavit vedle legendárních příhod Rychlých šípů ve Stínadlech. S napětím čekáme, kam se Matochova vypravěčská fantazie po uzavření (?) trilogie vydá dále.