reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Vydavatel radikálního webu A2larm.cz a časopisu A2 dostal od ministerstva další miliony Hráči dne

17:47, 25. 3. 2021

Obecně prospěšná společnost A2, která stojí za vydáváním levicově radikálního webu A2larm.cz a "kritického čtrnáctideníku" A2 (web Advojka.cz), dostala od vládní instituce další milionovou dotaci. Konkrétně se jedná o dotaci ministerstva kultury (MK; na fotce ministr kultury Lubomír Zaorálek za ČSSD) ve výši 2,4 milionu korun v rámci podpory literárních periodik pro rok 2021.

Peníze by tak měly být určeny výhradně na provoz magazínu A2, byť zde dotační komise vyjádřila jisté pochyby ohledně obsahu časopisu a jeho souvislosti s literaturou: "Periodikum se kromě literatury věnuje poměrnou částí svého obsahu také společenským a politickým tématům, jež literární obsah upozaďují. Komise doporučuje klást mnohem větší důraz právě na literaturu." Podobná výtka zazněla při udělování dotací i v roce 2020. Otázka je, jak moc je propojeno provozování A2 a A2larm.cz (z hlediska dotací nemělo by být). Ještě donedávna se radikální A2larm.cz prohlašoval za "online komentářový deník kulturního čtrnáctideníku A2" (viz starší screen z homepage A2larm.cz).

Není to poprvé, co o.p.s. A2 dostává finance od mocenského establishmentu - jen za dobu vládnutí Andreje Babiše směřovaly z ministerstva kultury k vydavateli A2larmu.cz peníze o objemu minimálně téměř 8 milionů korun, opět ve formě "literárních" a dalších dotací pro čtrnáctideník (v roce 2019 - 2,905 milionu, v roce 2020 - minimálně 2,54 milionu a nyní pro rok minimálně 2,4 milionu). Podobně štědré bylo ministerstvo kultury k A2 i za vlády Bohuslava Sobotky - v letech 2014 až 2017 se roční dotace pohybovala mezi 2,5 milionu až 3 miliony korun.

V letošním roce dostaly "literární" dotace od MK další projekty: Tvar - 2,6 milionu, literární měsíčník Host - 2,88 milionu nebo Plav, měsíčník pro světovou literaturu, 770 tisíc. Celkem se rozdělovalo přes 16 milionů korun.

Borovan.cz v loňském roce roce psal o kauze (viz odkaz pod textem) spojené s rozdělováním dotací pro literární periodika na ministerstvu kultury. Několik členů tehdejší dotační komise mělo vazby na oceněné projekty/vydavatele. Kupříkladu místopředsedou komise v roce 2020 byl Jan Bělíček, šéfredaktor právě A2larm.cz (vydavatel o.p.s. A2). Tato komise schválila dotaci pro čtrnáctideník A2 (opět vydavatel o.p.s. A2) ve výši 2,539 milionu korun. Ten samý Bělíček je od prosince 2020 vedený jako člen správní rady ópéesky A2.

Podle tehdejšího vysvětlení mluvčí MK "uchází-li se o dotaci žadatel, který je ve vztahu k některému členu komise, osobou blízkou ve smyslu občanského zákoníku, nebo subjekt, ve kterém má člen komise majetkovou účast nebo je jeho pracovníkem či členem statutárního orgánu, popř. členem občanského sdružení, pak se rozpravy a hlasování o této žádosti tento člen komise neúčastní." V příslušných zápisech z jednání komise však tento údaj (kdo se zdržel, neúčastnil kterého hlasování) chybí.