Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Vydavatel Šafr odstartuje nový politický týdeník, financují jej lékaři z Chrudimi a miliardářský fond Hráči dne

21:05, 5. 5. 2021

Vydavatel Pavel Šafr (foto), který vlastní menší mediální firmu Forum 24 (portál Forum24.cz), rozšíří portfolio svých médií. Od 19. srpna pošle na printový trh nový časopis Týdeník Forum, který se objeví na novinovém formátu. Týdeník, zaměřený hlavně na politiku, bude vycházet každý čtvrtek. Prvotní náklad se bude pohybovat v intervalu 62 tisíc až 84 tisíc výtisků. Cena by měla být 32 korun. Distribuci bude mít na starosti Mediaprint & Kapa Pressegrosso. Do tohoto týdeníku bude také integrován současný měsíčník Revue Forum, který redakce vydává od roku 2018.

Náklady na start nového projektu by se letos měly pohybovat okolo 12 milionů korun, celková investiční náročnost by měla být pod 20 milionů. Příprava a start Týdeníku Forum budou podle Šafra financovány z několika zdrojů. Nadační fond nezávislé žurnalistiky, který spolufinancuje skupina miliardářů, schválil grant pro firmu Forum 24 ve výši 2,5 milionu korun. Redakci poskytla úvěr ve výši šesti milionů soukromá společnost dvou lékařů z Chrudimi (doktorka Blažková a doktor Košťál), kteří patří k dlouholetým podporovatelům redakce.

Milion korun do týdeníku vložil samotný Šafr a jeden milion také Johana Hovorková, předsedkyně zapsaného spolku Free Czech Media, který se podílí na tvorbě obsahu Forum24.cz. Od 5. května redakce spouští veřejnou sbírku, která by měla vydávání novinky podpořit. Break even nového projektu je při optimistické variantě naplánován na léto 2022.

Vydavatelství Forum 24 kvůli novému časopisu personálně posiluje. Do týdeníku přichází novinář z Reflexu Dan Hrubý a jeho někdejší kolega Jiří X. Doležal, který již několik měsíců píše i na Forum24.cz. Web posílí bývalý dlouholetý šéfredaktor slovenských Hospodárských novin Peter Vavro a někdejší šéfredaktor týdeníku Ekonom Dalibor Martínek (externě).

Byznys model vydavatelství Forum 24 stojí podle Šafra na několika nohách: 40 procent příjmů pochází z prodeje reklamy přes Seznam.cz, 35 procent přinesla veřejná sbírka (doposud 12 milionů korun), zbytek pochází z prodeje vlastních knižních titulů (e-shop).