reklama
reklama
Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Vymyšlený manipulativní citát v Šídlově textu sráží reputaci Seznam Zpráv Hráči dne

08:55, 14. 12. 2022

Podobné případy pomáhají významně narušovat důvěru čtenářů v českou žurnalistiku a její nezávislost, která by teoreticky měla být jedním z pilířů demokratického systému. Ve feedu titulků Seznam Zpráv (například při vyhledávání) se nedávno objevil ujetý citát s uvozovkami, který navozuje dojem, že se jedná o autentický výrok politika SPD Tomia Okamuri (viz screen dole). Ve skutečnosti, jak potvrdila mluvčí Seznam.cz Hana Holubová, jde o výmysl známého novináře Jindřicha Šídla (foto). Podle ní je vše v pořádku, protože vymyšlený citát v titulku vznikl v rámci Šídlovy "satiry". "Vzhledem k tomu, že se jedná o satirickou glosu a je to tak i označeno v náhledovém obrázku, je to v rámci formátu za redakci Seznam Zpráv takto v pořádku," uvedla Holubová.

Tento konstrukt však kulhá: titulek ve feedu evidentně není opatřen zřetelným označením, že se jedná o výmysl seznamácké satiry. Že se jedná o satiru, se čtenář dozví teprve až po rozkliknutí článku (je zde speciální box). Navíc satira sama o sobě se nemusí týkat jen a pouze vyfantazírovaných věcí. Mimochodem, vymyšlené citáty občas používají weby, které jsou označovány jako dezinformační.

Kromě toho v článku Šídlo není označen jako bavič či satirik, ale jako komentátor. Samotný inkriminovaný Šídlův text obsahuje další vymyšlené Okamurovy promluvy, ty však již správně nejsou označeny uvozovkami, nelze je tak na rozdíl pseudocitátu v titulku zaměnit s autentickými citáty. Etický kodex Seznam Zpráv výslovně uvádí, že "usilujeme o poskytnutí informací pravdivých, přesných a významově nezkreslených", viz zde. Samotný Šídlo je paradoxně členem redakční rady Seznam Zpráv, která dbá právě na dodržování etického kodexu Seznam Zpráv.