Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Výrobce gramofonů SEV Litovel po předloňském propadu navýšil tržby o 23 milionů Hráči dne

Velký výrobce gramofonů SEV Litovel, kterého ovládá podnikatel Jiří Mencl, po předloňském propadu (nižší prodeje gramofonových přístrojů) opět navýšil ekonomický výkon. V roce 2019 firma utržila 304 milionů korun. V meziročním srovnání to je o 23 milionů více, ale stále pod úrovní roku 2017. SEV Litovel loni prodal celkem 82 tisíc gramofonů, o 2 tisíce více než v roce 2018. Čistý zisk dosáhl téměř 23 milionů, o rok dříve se podnik propadl do mínusu 27 milionů korun. Odpisy byly na úrovni 23 milionů.

V letošním roce do ekonomiky podniku výrazně zasáhl koronavirus, když byla litovelská oblast na jaře dva týdny v karanténě. Firma byla po tuto dobu kompletně zavřená. Vedení SEV Litovel odhaduje propad letošních tržeb o 15 procent a pokles počtu zaměstnanců o 5 procent. Výsledek hospodaření má být někde v rozpětí od nuly do minus 5 milionů.

Klíčovou činností SEV Litovel je výroba gramofonů pro rakouskou společnost Audio Systems. Ve světě jsou prodávány ve více než 60 zemích pod značkou Pro-Ject. Menclova společnost produkuje gramofony i pro značky ThorensMusic Hall nebo Block. Firma kromě gramopřístrojů rovněž vyrábí součástky pro automobilový průmysl.