Borovan.media
Exkluzivní byznysové informace
 

Vyšetřovací komise k OKD chce podat trestní oznámení na miliardáře Bakalu, zmiňuje i údajnou roli vydavatelství Economia Hráči dne

17:00, 8. 10. 2019

Miliardář a majitel vydavatelství Economia Zdeněk Bakala (foto), který nedávno přesídlil do Spojených států, se do Česka asi hned tak nepodívá. Parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci černouhelné společnosti OKD hodlá na Bakalu ve věci podat trestní oznámení, stejně jako na bývalého ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého nebo na expremiéra Bohuslava Sobotku. "Zdeněk Bakala tak podle názoru vyšetřovací komise mohl být organizátorem skupiny, jejímž cílem bylo získat majetkový prospěch na úkor státu," uvádí se v příloze k závěrečné zprávě komise. "Vyšetřovací komise vzhledem k pravděpodobnému zapojení množství osob (včetně advokátních kanceláří) do dané transakce nevylučuje, že Zdeněk Bakala společně s Viktorem Koláčkem a Petrem Otavou toto jednání spáchal jako člen organizované skupiny".

Bakalovi se klade za vinu i špatné hospodaření firmy - za období ovládání NWR společnost OKD podle komise vyplatila celkem na dividendách minimálně 65 miliard korun (počítáno pouze od roku 2006), přestože neměla podle komise vytvořené rezervy pro případ negativního vývoje cen uhlí. "Skupina Zdeňka Bakaly ovládla OKD za cenu 4,1 miliardy korun a vyvedla z ní do zahraničí nejméně 65 miliard korun předtím, než společnosti přivodila úpadek a de facto ji předala zpět státu. Vlastník NWR vyvedl ze společnosti maximum a útlum těžby včetně eventuálního ukončení těžby ponechal na ČR, která těžbu a zpracování černého uhlí odkoupila do státní společnosti Prisco," uvádí se v závěrečné zprávě.

Komise v této souvislosti v závěrečné zprávě rovněž poukázala na údajnou roli vydavatelství Economia (vydává Hospodářské noviny, Ihned.cz, Respekt, Ekonom atd.). "Vyšetřovací komise rovněž upozorňuje, že případ OKD je prvním prokázaným propojením ekonomické a mediální sféry (NWR, OKD, nakladatelství Economia, a. s.), jednajícím ve společném zájmu. Toto propojení vyplývá z personálního propojení pana Bakaly a Luboše Řežábka. NWR byla kotovaná na kapitálovém trhu, vydávala dluhopisy, přičemž nakladatelství Economia, a. s., vlastní ekonomické tituly poskytující cenotvorné informace a vytvářející mediální obraz propojených společností."

Zástupce miliardáře Bakaly tyto závěry komise odmítá. "Politicky ustavená komise ve své zprávě nedospěla k žádným novým informacím. Jen opakuje tvrzení, se kterými někteří politici přichází už více než deset let. Kdykoliv ale byla tato tvrzení konfrontována s fakty či prověřována nezávislými institucemi, neobstála. Zdeněk Bakala znovu prohlašuje, že vždy jednal plně v souladu s právem a je připraven to všemi právními prostředky prokázat," uvedla bez dalšího tisková zástupkyně Zdeňka Bakaly Šárka Samková.